Biznes wymaga dobrego połączenia
Ataki DDoS stanowią duże zagrożenie dla działania i wiarygodności firmy. Jak chronić się przed atakami DDoS? Poznaj ochronę INEA ANTY-DDoS.

Ataki DDoS – jaką ochronę przed atakami hakerskimi wybrać do firmy?

Internet
24-01-2022

Czym jest atak DDoS? Najważniejsze informacje

Atak DDoS należy do grupy cyberprzestępstw. Rozwinięcie tego skrótu oznacza dokładnie Distributed Denial of Service. To rozproszony atak, który przeprowadza się z dużej liczby komputerów. Gdy atak DDoS ma miejsce, infrastruktura IT zostaje przeciążona i poszczególne funkcje zostają zablokowane.

Na czym polega atak DDoS?

Nie wiesz, na czym polega atak DDoS? Przestępcy wykorzystują wiele komputerów, by przeprowadzić zmasowany atak na firmowe serwery. Użytkownicy tych komputerów mogą być zupełnie nieświadomi uczestnictwa w ataku, ponieważ ich systemy zostały wcześniej zainfekowane poprzez wirusa lub złośliwe oprogramowanie, a hakerzy sterują nimi zdalnie. Taką sieć nazywa się często botnetem.

Skuteczność ataku zależy od tego, czy system firmy jest chroniony odpowiednim oprogramowaniem, a także ile urządzeń bierze w nim udział. Skutecznie przeprowadzony atak DDoS na IP może zablokować wiele procesów w firmie, narażając ją na poważne straty finansowe, a także wizerunkowe. Dlatego warto dowiedzieć się więcej na temat zagrożenia, jakim są ataki DDoS.

Jakie są rodzaje ataków DDoS?

Istnieją dwa rodzaje ataków DDoS – wolumetryczny i aplikacyjny. Atak wolumetryczny wykorzystuje całą przepustowość połączenia za sprawą wysyłania ogromnej ilości zapytań, które trudno przetworzyć.

Aplikacyjny atak DDoS polega na wykorzystaniu aplikacji do wysłania zapytania na serwer. Efektem jest najczęściej zablokowanie strony. Warto wiedzieć, że do przeprowadzania ataków DDoS nie są konieczne komputery, równie dobrze hakerzy mogą wykorzystać kamery CCTV, urządzenia mobilne lub konsole do gier.

Jakie zagrożenia dla firmy niesie atak hakerski DDoS?

Ataki DDoS są zwykle przeprowadzane w celu wyłudzenia okupu. Cyberprzestępcy wykorzystują luki w zabezpieczeniach lub ich całkowity brak, blokują infrastrukturę, a następnie wysyłają żądanie zapłaty za odblokowanie systemu.

Ataki typu DDoS stanowią poważne zagrożenie dla przedsiębiorstw, mogą być powodem dużych strat finansowych, a także wizerunkowych, które często trudno naprawić.

Dlaczego warto zabezpieczyć firmę przed atakami?

Skoro wiadomo już, co to atak DDoS, warto wybrać właściwą dla firmy ochronę. Pierwszym aspektem jest zapewnienie płynnego działania całego systemu wewnątrz przedsiębiorstwa. Skutecznie przeprowadzone ataki DDoS mogą uniemożliwić kontaktowanie się pracowników między sobą czy edytowanie plików – będzie to odczuwalne na każdej płaszczyźnie działalności.

Kolejnym aspektem są kwestie wizerunkowe. Jeżeli ataki typu DDoS będą ograniczać naszą działalność, w tym np. dostęp do strony internetowej, to klienci wkrótce przestaną się nią interesować, co więcej – stracą do nas zaufanie. Bo skoro nie wiemy, jak chronić się przed atakami DDoS, to prawdopodobnie nie będziemy umieli zachować odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa przechowywanych informacji, na przykład na temat płatności czy danych osobowych.

Ostatnim z elementów jest ewentualne żądanie okupu. Są to zazwyczaj duże sumy, a ich odrobienie, biorąc pod uwagę również pozostałe skutki ataku, może być niezwykle trudne. Właśnie dlatego warto się dowiedzieć, jak odeprzeć atak DDoS.

Jak wykryć złośliwe oprogramowanie i odeprzeć atak DDoS?

Jednym z elementów skutecznej ochrony przed cyberzagrożeniami jest wykrywanie wirusów i innych niebezpiecznych plików. Jak wykryć złośliwe oprogramowanie? Dobrym sposobem jest korzystanie z aplikacji antywirusowych. Warto jednak mieć na uwadze, że w przypadku prowadzenia przedsiębiorstwa należy wybierać rozwiązania dedykowane właśnie firmom. Programy antywirusowe mogą być także sposobem na to, jak usunąć złośliwe oprogramowanie.

Istotna jest także edukacja. Wszystkie osoby, które mają dostęp do firmowego systemu, powinny zostać ostrzeżone o powszechnych praktykach hakerów. Złośliwe oprogramowanie dostaje się na komputery na przykład poprzez otwarcie zainfekowanej wiadomości e-mail i zainstalowanie załączonych plików.

ANTY-DDoS – ochrona przed atakiem DDoS

Ze względu na dużą ilość zagrożeń, jaką niosą ze sobą ataki DDoS, niezbędna jest skuteczna ochrona. Zabezpieczenia ANTY-DDoS są dostępne w ofercie usługodawców z sektora IT. Usługę tę oferuje również INEA, która wdraża zaawansowane rozwiązania pozwalające uchronić się przed skutkami działalności hakerów. Warto dowiedzieć się jeszcze, jak odeprzeć atak DDoS i jak działa skuteczna ochrona.

Jak działa ochrona przed DDoS?

Odpowiedzią na ataki DDoS jest ochrona ANTY-DDoS. Najczęściej aktywuje się ona poprzez zmianę rekordów DNS, która przekierowuje ruch HTTP/HTTPS przez warstwę filtrującą, gdzie weryfikuje się wysyłane zapytania. Jest to skuteczny sposób na to, jak wykryć atak DDoS. Po przefiltrowaniu przesłanych zapytań serwer zaczyna obsługiwać wyłącznie ruch pochodzący z bezpiecznych źródeł. Dzięki temu zapewniona jest ochrona danych, a wszelkie funkcje strony internetowej czy wewnątrz firmowego systemu mogą działać normalnie.

INEA ANTY-DDos – sposób na to, jak odeprzeć atak DDoS

Zastanawiasz się, jak chronić się przed atakami DDoS? Oferta INEA jest sposobem na to, jak wykryć atak DDoS, a następnie go odeprzeć. Proponowana oferta obejmuje czyszczenie ruchu w różnych opcjach. Dostępne są modele:

- SCRUBBER STANDARD,

- SCRUBBER PRO,

- SCRUBBER PRONŻ.

W modelu standardowym jest to czyszczenie ruchu do poziomu 5 Gb/s, a w pozostałych dwóch przypadkach – do poziomu 60 Gb/s. Ostatnia opcja pakietu różni się tym, że możliwe jest skorzystanie z ochrony przed DDoS „na żądanie”.

Usługa INEA, zawierająca ochronę ANTY-DDoS, jest także skuteczna z innych względów. Na uwagę zasługuje krótki czas reakcji – poniżej 1 minuty. Co więcej, przy każdym pakiecie – na wniosek klienta – INEA może stworzyć dodatkowy raport z działania usługi. Całość uzupełnia to, że przedsiębiorca, który wybierze opcję taką jak ochrona przed DDoS od INEA, otrzyma zawsze odpowiednie powiadomienie mailowe, że wystąpił atak DDoS. To wszystko sprawia, że warto wybrać pakiet tego dostawcy.

Skuteczna ochrona przed atakami DDoS jest niezbędna, aby zabezpieczyć dane firmowe i wrażliwe informacje o klientach przedsiębiorstwa. Dzięki temu firma nie jest narażona na utratę reputacji oraz zaufania. Warto więc zadbać o ochronę ANTY-DDoS od początku prowadzenia działalności.