Biznes wymaga dobrego połączenia
Co to jest sieć TOR? Czytaj na blogu INEA Biznes, co warto wiedzieć o tej sieci i czy warto ją stosować w firmie.

Co to jest sieć TOR? Co warto o niej wiedzieć?

Internet
21-11-2022

Co to jest sieć TOR?

Opis działania sieci TOR warto zacząć od wytłumaczenia skrótu obecnego w jej nazwie. Rozwija się go jako „The Onion Router”, co można przetłumaczyć na język polski jako „router cebulowy”. To odniesienie do podstawowej zasady funkcjonowania takiego połączenia: trasa każdego pakietu przechodzi przez dużą liczbę kolejnych węzłów, co pozwala ukryć tożsamość użytkowników. Korzystanie z sieci TOR wymaga specjalnej przeglądarki, która może obsłużyć odpowiedni protokół routingu. Co więcej, strony dostępne za pośrednictwem tego połączenia nie są dostępne w „otwartym” Internecie – można do nich dotrzeć tylko za pośrednictwem sieci TOR.

Sieć TOR powstała już w 2004 roku, a głównym celem jej opracowania było zapewnienie anonimowości internautom. Z tego względu jest to rozwiązanie, które budzi także spore zainteresowanie wśród osób zainteresowanych różnymi nielegalnymi działaniami. Należy jednak podkreślić, że u samych założeń działania tej sieci nie stoją żadne pobudki tego typu – co więcej, sami twórcy zaznaczają, że cyberprzestępcy mają dostęp do znacznie skuteczniejszych metod. W ramach sieci TOR można znaleźć wiele legalnie funkcjonujących stron, które skupiają się na zagwarantowaniu ochrony danych osobowych użytkowników.

Czytaj również: Rodzaje Internetu – jakie połączenia można wyróżnić?

Jak działa sieć TOR?

Podstawowym aspektem działania sieci TOR jest wspomniany już model routingu, który określa się jako „onion routing” lub „trasowanie cebulowe”. Nie jest to jednak jedyny wyróżnik takiego połączenia Istotnym elementem jest także pełne, wielowarstwowe szyfrowanie całego ruchu sieciowego – każdy router na trasie pakietu dodaje do niego kolejną warstwę enkrypcji, zapewniając niezwykle solidne zabezpieczenie przesyłanych danych. Komunikaty mogą być odczytane tylko z poziomu urządzenia użytkownika, który łączy się z innym hostem, oraz przez docelowy komputer – najczęściej serwer strony internetowej. Warto jednak zaznaczyć, że ruch może być wciąż w pewnym stopniu monitorowany na granicznych węzłach sieci, przez co sieć TOR nie jest w stanie zagwarantować stuprocentowej anonimowości. Nie zmienia to faktu, że jest to jedno z najlepszych rozwiązań pod tym względem, które oferuje w tym zakresie znacznie lepsze wsparcie niż standardowy światłowód dla firm czy Internet mobilny dla firm.

Jak wejść do sieci TOR?

Aby skorzystać z tej sieci, potrzebna będzie specjalna przeglądarka TOR. To oprogramowanie, które pod wieloma względami działa podobnie jak zwykłe programy tego typu, jednak połączenie jest dokonywane w nieco inny sposób. Główną rolę odgrywa tutaj interfejs SOCKS – specjalna, zabezpieczona wersja protokołu TCP/IP, który odpowiada za kontrolę komunikacji w ramach zwykłych sieci komputerowych. Każdy użytkownik sieci może tworzyć osobny węzeł, który jest wykorzystywany do szyfrowania przesyłanych pakietów.

Przy pobieraniu przeglądarki TOR należy zwrócić uwagę na źródło, z którego chcemy zainstalować program. Zdecydowanie najlepszym wyborem będzie oficjalna strona projektu The Onion Router. Co ciekawe, witryny dostępne w ramach sieci TOR znacznie różnią się pod względem adresów od stron w zwykłym, „otwartym” Internecie. Charakterystyczną cechą jest końcówka „onion” oraz nazwa strony zawierająca losowe ciągi znaków i liter.

Samo połączenie z konkretnymi witrynami dostępnymi przez sieć TOR jest bardzo proste – wystarczy wprowadzić adres dokładnie tak, jak podczas korzystania ze zwykłej przeglądarki. Warto jednak mieć na uwadze, że czas połączenia i ogólna sprawność sieci mogą pozostawiać nieco do życzenia. Wynika to z faktu, że każdy pakiet musi przejść przez kilka lub kilkanaście węzłów, zanim dotrze do serwera – w każdym z nich informacje są ponownie szyfrowane, co sprawia, że ładowanie stron trwa dość długo. Strony TOR nie są indeksowane w standardowych wyszukiwarkach. Aby odnaleźć adresy, konieczne będzie zatem sprawdzenie informacji na różnych portalach – niezwykle istotne jest jednak zachowanie ostrożności i dokładna weryfikacja wszystkich danych.

Czy sieć TOR jest bezpieczna?

To pytanie, na które ciężko jednoznacznie odpowiedzieć. O ile sama sieć TOR i jej założenia są w pełni bezpieczne i powstały głównie z myślą o ochronie tożsamości użytkowników, możliwość anonimowego przesyłania danych jest także dość kuszącą perspektywą dla cyberprzestępców i innych osób zajmujących się różnymi nielegalnymi działaniami. Ponadto możemy spotkać się z wieloma witrynami, które po wizycie na stronie zainstalują na komputerze złośliwe oprogramowanie.

Korzystanie z przeglądarki TOR wymaga zatem niemałego doświadczenia i sporej dozy rozwagi, a także umiejętności analizowania informacji znalezionych w różnych miejscach w sieci. Co więcej, nie zaleca się korzystania z takich połączeń, wykorzystując Internet bezprzewodowy dla firm czy Internet dla firm bez limitu – dane przedsiębiorstwa mogą wtedy w łatwy sposób trafić w ręce hakerów.

Sieć TOR w Twojej firmie

Sieć TOR to dość kontrowersyjne rozwiązanie, które z jednej strony oferuje prywatność i anonimowość, a z drugiej – zapewnia świetne warunki dla cyberprzestępców i nie tylko. Z tego względu należy pamiętać o szczególnej ostrożności podczas przeglądania stron dostępnych za pośrednictwem przeglądarki TOR. Mimo tego jest to z pewnością ciekawe rozwiązanie od strony technologicznej – warto zwrócić uwagę, że samo trasowanie cebulowe było początkowo rozwijane przez organizacje wojskowe w USA.

Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo i prywatność w sieci, można postawić także na łatwiejsze i pewniejsze rozwiązania, takie jak połączenie VPN, z którym limitowany lub nielimitowany Internet dla firm również może być sprawnie szyfrowany. Chcąc z kolei chronić się przed hakerami, warto korzystać m.in. z usług ANTY-DDoS czy backupu danych w chmurze – obydwa z tych rozwiązań można znaleźć w ofercie INEA.

PRZECZYTAJ TAKŻE
W każdej firmie Internet odgrywa niezwykle ważną rolę. Służy do wyszukiwania nowych klientów, wysyłania atrakcyjnych ofert czy korespondowania z pracownikami. Nie można także zapomnieć o innych zastosowaniach, takich jak zlecanie przelewów czy regulowanie rachunków i różnego rodzaju opłat. Są to kluczowe elementy funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa. Warto zwrócić uwagę na to, jak można je usprawnić, aby podnieść jakość wykonywanej pracy.
Internet
30-09-2021
Światłowód w firmie – jakie cechy powinien posiadać?
Niezależnie od tego, w jakiej branży funkcjonuje przedsiębiorstwo, powinno mieć dobrą stronę internetową. To wizytówka firmy i często pierwszy punkt styku klienta z marką. Strona www może wywrzeć na tyle pozytywne wrażenie i zainteresować klienta, żeby zdecydował się skorzystać z usług. Jak w takim razie założyć stronę internetową, a następnie wybrać hosting dla firm?
Internet
28-10-2021
Jak założyć stronę internetową firmy i wybrać zaufanego dostawcę hostingu? Sprawdź na blogu biznes.inea.pl, jakie elementy serwisu wpływają na wizerunek marki.