Co to jest transfer danych?
Termin ten przeważnie stosuje się w odniesieniu do limitów w ramach łączności mobilnej. Transmisja danych podczas korzystania ze smartfona odbywa się przy wykorzystaniu takich technologii jak 4G, LTE i 5G, w ramach których z siecią łączy się wielu użytkowników jednocześnie. Taka charakterystyka działania sprawia, że w przeciwieństwie do rozwiązań takich jak stacjonarne łącze transmisji danych niezbędna jest stała kontrola zasobów sieci. Zdecydowana większość operatorów oferuje określoną liczbę dostępnych gigabajtów – po ich wykorzystaniu musimy liczyć się ze znacznie obniżonym tempem przesyłu danych. Z tego względu warto dowiedzieć się, jak skutecznie kontrolować transfer i jak go ograniczyć.
Czytaj również: Czym jest wirtualna sieć prywatna VPLS i jak wdrożyć ją w firmie?
Jak sprawdzić zużycie transferu?
Sposób weryfikacji zużycia transferu zależy od rodzaju urządzenia, z którego korzystamy. W przypadku smartfonów takie informacje poda nam system operacyjny – możemy je uzyskać również od operatora. Jeśli z kolei interesuje nas na przykład transmisja danych na łączu światłowodowym podczas korzystania z komputera osobistego (stacjonarnego lub laptopa), zwykle będziemy musieli najpierw włączyć odpowiednią opcję w ustawieniach sieciowych. W zdecydowanej większości ofert technologia Fiber Optic jest jednak oferowana w wariancie nielimitowanym, dzięki czemu w ogóle nie musimy obawiać się o zużycie transferu.
Gdy korzystamy z rozwiązań takich jak VPN czy ŁTD (łącze transmisji danych), zazwyczaj nie ma potrzeby regularnego kontrolowania zużycia. Wciąż jednak warto co jakiś czas zajrzeć do panelu użytkownika, aby zweryfikować, czy w ramach sieci nie pojawia się nieoczekiwany, podejrzany ruch. Niemniej zarówno biznesowy VPN, jak i ŁTD dla firm są przeważnie dostępne bez limitów.
Nieco inaczej wygląda kwestia serwerów. W tym przypadku wiele zależy od tego, jaką ofertę wybierzemy. Serwery dla firm mogą być dostępne zarówno w wersjach z nielimitowanym, jak i limitowanym transferem – co więcej, przestrzeń dyskowa przeważnie jest także ograniczona. Dobrym pomysłem będzie zatem okresowe sprawdzanie statystyk, jakie dostarcza nam serwer, by uniknąć dodatkowych opłat i niespodziewanych problemów z usługami.
W jaki sposób oszczędzać transfer?
Wiemy już, że stacjonarne usługi transmisji danych nie wiążą się z ograniczeniami w kwestii transferu – limity dotyczą w zasadzie jedynie ofert na urządzenia mobilne. Warto zatem poznać najlepsze sposoby na oszczędzanie transferu. To szczególnie ważne dla przedsiębiorstw, które opierają swoją działalność na stałej łączności z pracownikami i klientami – niekontrolowana transmisja danych dla firm może generować spore koszty.
Co zrobić, by zużywać mniej transferu? Czasami odpowiednim rozwiązaniem będzie po prostu przełączenie się na inną sieć. Będąc w biurze, możemy skorzystać z łączności Wi-Fi, która przeważnie jest oparta na rozwiązaniach stacjonarnych. Należy przy tym pamiętać o bezpieczeństwie – dodatkowe rozwiązania, takie jak usługa FIREWALL czy transmisja danych VPLS, mogą tu znacznie pomóc.
Warto także ograniczyć automatyczne pobieranie aplikacji i dużych plików, by odbywało się jedynie wtedy, gdy mamy połączenie z siecią Wi-Fi. W niektórych urządzeniach możemy także znaleźć specjalne opcje zmniejszające zużycie danych.
Jak sprawdzić, które aplikacje zużywają transfer?
Zalety transmisji danych są bez wątpienia ogromne, jednak stałe połączenie z Internetem pociąga za sobą także wiele zagrożeń. To sprawia, że w celu skutecznego dbania o firmowe i osobowe dane należy ściśle kontrolować przesyłane informacje. W przypadku przedsiębiorstw, które szczególnie zwracają uwagę na ochronę danych, warto zainwestować w takie usługi jak VPLS czy firmowy IPVPN. Technologia Virtual Private LAN Services oraz podobne rozwiązania pozwalają dokładnie określić, na jakich zasadach ma przebiegać ruch sieciowy. Transmisja danych IPVPN może ponadto wykorzystywać dodatkowe technologie w ramach konfiguracji – usługa DHCP i usługa NAT to jedne z dostępnych opcji. Tego typu propozycje można znaleźć między innymi w ofercie firmy INEA, która skupia się na udostępnianiu dedykowanych rozwiązań dla biznesu. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na takie kwestie jak parametry SLA, zabezpieczenia transferu danych w sieci IPVPN czy przepustowość łącza. Gdy chcemy kontrolować, jak przebiega transmisja w biurze, warto z kolei zainteresować się takimi rozwiązaniami jak sieć lokalna LAN wykorzystująca VPN.
Wróćmy jednak do telefonii komórkowej – transfer danych na smartfonie jest przeważnie dzielony na aplikacje. Aby to sprawdzić, wystarczy przejść do ustawień i odnaleźć menu zużycia danych. Proces ten przebiega podobnie zarówno w przypadku sprzętów z Androidem, jak i iOS. Transmisja jest pokazywana w postaci zsumowanej oraz wyszczególniona na konkretne aplikacje.
Jak sprawdzić stan danych na Androidzie i iOS?
Sprawdzenie zużycia danych to dość proste zadanie, które możemy wykonać z poziomu wbudowanych ustawień systemowych. Dokładna droga do podanych opcji może się nieco różnić w zależności od modelu urządzenia czy wersji oprogramowania, jednak w większości przypadków powinna wyglądać następująco:
- Android – wybieramy ikonę „Ustawienia”, przechodzimy do opcji „Sieć komórkowa”, a następnie „Wykorzystanie transmisji danych”;
- iOS – otwieramy „Ustawienia” i wybieramy opcję „Sieć komórkowa” lub „Dane komórkowe”, ilość zużytych danych będzie pokazana już w tym menu.
Transmisja danych może być kontrolowana również z użyciem narzędzi oferowanych przez operatora. Przeważnie powinniśmy mieć do dyspozycji kody USSD, które wystarczy wpisać na klawiaturze telefonu. Pozwolą nam dowiedzieć się o zużyciu transferu i innych kwestiach związanych z łącznością. Wielu dostawców oferuje także aplikacje pozwalające na łatwiejsze zarządzanie rachunkiem.