Cyfrowy nomadyzm – co to jest?
Na początek warto zaznaczyć, że choć cyfrowy nomadyzm praktycznie zawsze wymaga możliwości wykonywania swoich obowiązków zawodowych w trybie zdalnym, nie jest to termin tożsamy z pracą zdalną. To znacznie szersze pojęcie, które opisuje właściwie pewien specyficzny styl życia. Cyfrowy nomada to osoba, która nie ma konkretnego miejsca zamieszkania, zamiast tego pracuje z dowolnego miejsca na świecie. Cyfrowy nomadyzm często wiąże się z nieustannym byciem w podróży i odkrywaniem różnych lokalizacji – w obrębie jednego kraju lub w różnych państwach.
Cyfrowy nomadyzm nie ma konkretnej definicji, a dla wielu osób może znaczyć coś zupełnie innego. Przeważnie jednak ten sposób na życie opisuje się jako połączenie podróżowania z wykonywaniem swoich obowiązków zawodowych przez sieć.
Czytaj również: Jak założyć stronę internetową firmy i wybrać hosting? Poradnik
Cyfrowy nomadyzm jako oryginalny pomysł na życie
Dla wielu osób cyfrowy nomadyzm jest niezwykle ciekawą alternatywą dla standardowego trybu życia, który zakłada przeważnie mieszkanie i pracę w jednym miejscu. Jedną z największych zalet jest spora elastyczność pod kątem zatrudnienia oraz lokalizacji, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że większość cyfrowych nomadów to freelancerzy, którzy mogą w swobodny sposób dobierać kontrakty i zlecenia. Pandemia w pewnym stopniu przyspieszyła ten trend – choć pojawiły się niemałe ograniczenia w podróżowaniu, sama praca zdalna znacznie zyskała na popularności. Kiedy restrykcje dotyczące podróży osłabły, większość firm pozostała przy zdalnym lub hybrydowym modelu pracy, stwarzając pracownikom wielu branż zupełnie nowe możliwości.
To trend, który znacząco rozpędził się zwłaszcza w ostatnich dwóch latach. Firma konsultingowa MBO Partners co roku publikuje raport „Digital Nomads”, który obejmuje statystyki dotyczące właśnie takiego trybu pracy – uwzględniają one rynek amerykański, jednak podobne zmiany można zaobserwować na całym świecie. Podczas gdy jeszcze w 2019 roku liczba osób decydujących się na bycie cyfrowym nomadą w USA wynosiła 7,3 miliona, w 2021 wzrosła już do 15,5 mln – to aż o 112% więcej.
Jakie wyzwania czekają na cyfrowych nomadów?
Elastyczność, możliwość zobaczenia wyjątkowych miejsc i połączenie pracy z przygodą – to najczęstsze powody, by wybrać styl życia cyfrowego nomady. Jednocześnie należy jednak mieć na uwadze szereg wyzwań, które wiążą się z takim rozwiązaniem. Dotyczą one między innymi kwestii prawnych: aby móc swobodnie pracować z dowolnego miejsca na świecie, należy na bieżąco orientować się w aktualnych wymogach dotyczących podróży, prawa pracy czy rozliczeń w poszczególnych krajach. W wielu państwach przy dłuższym pobycie potrzebne będą wizy, które również wiążą się z pewnymi wymaganiami.
Do tego dochodzą także częste problemy z podstawowym narzędziem pracy cyfrowego nomady, jakim jest Internet. Standardowy Internet biznesowy nie będzie w tym przypadku odpowiednim rozwiązaniem – światłowód dla firm czy inne połączenia stacjonarne są dostępne w konkretnej lokalizacji, przez co zupełnie nie współgrają z trybem życia cyfrowego nomady. Ponadto w wielu państwach nielimitowany Internet dla firm może być niedostępny. Z tego względu konieczne będzie dokładne sprawdzenie ofert operatorów w poszczególnych państwach, by znaleźć propozycje, które będą spełniać potrzeby związane z danym stanowiskiem. W Polsce Internet dla firm bez limitu nie stanowi żadnego problemu – zarówno Internet bezprzewodowy dla firm, jak i Internet mobilny dla firm można znaleźć w ofercie poznańskiego dostawcy INEA. Drugie z tych rozwiązań będzie także w pewnym stopniu dostępne poza granicami kraju: aby poznać szczegóły, należy zapoznać się z zasadami dotyczącymi roamingu.
Jakie stanowiska obejmuje cyfrowy nomadyzm?
Cyfrowy nomadyzm jest najchętniej wykorzystywany przez branżę technologiczną oraz IT. Nie są to jednak jedyne sektory, w których można postawić na taki tryb życia. Coraz więcej usług jest wykonywanych głównie przez Internet, a często nawet wyłącznie przez sieć – dotyczy to między innymi marketingu, tworzenia zawartości online (np. filmów na YouTube czy streamowania) lub szeroko pojętych finansów. Dzięki temu liczba stanowisk, które mogą postawić na cyfrowy nomadyzm, ciągle wzrasta. Wciąż jednak muszą to być zawody odpowiednio dostosowane pod kątem pracy zdalnej – nie będą to zatem pozycje związane z bezpośrednim kontaktem z klientami.
Podsumowanie
Cyfrowy nomadyzm to ekscytująca propozycja dla wielu osób, które już teraz wykonują pracę w trybie zdalnym i chcą przeżyć ciekawe przygody, nie rezygnując przy tym z dotychczasowego zatrudnienia. Aby jednak móc skorzystać z takiego trybu życia, należy przygotować się na szereg różnych wyzwań, które dotyczą między innymi wymogów prawnych czy dostępu do sieci. Przed wyjazdem do innego kraju warto sprawdzić, czy będziemy mieć do dyspozycji Internet bez limitu – dla firm lub klientów indywidualnych. Dla sporej części pracowników wygodna praca w biurze, gdzie można liczyć na stabilny Internet dla firm i brak większych zaskoczeń, to najlepsze rozwiązanie, jednak stale rośnie liczba osób zainteresowanych alternatywnymi sposobami na życie. Cyfrowy nomada z pewnością może liczyć na sporą elastyczność i unikatowe wyzwania – nie bez powodu takie podejście jest niezwykle atrakcyjne dla pracowników z różnych branż.