Podstawowe narzędzia do pracy zdalnej
Odpowiednie wyposażenie to jedno z wielu wyzwań, jakie przed firmami i pracownikami stawia praca zdalna. Co potrzebne będzie do efektywnego wykonywania obowiązków w home office? Na pewno warto zadbać o dostęp do urządzeń, które dotychczas były wykorzystywane na co dzień w biurze. Nie brakuje jednak firm, które nie są w stanie wyposażyć wszystkich pracowników w laptopy, podczas gdy komputery stacjonarne mogą być problematyczne w transporcie. Z tego względu często niezbędny będzie odpowiedni VPN czy oprogramowanie do obsługi pulpitu zdalnego, które umożliwi zatrudnionym osobom połączenie się z firmą z dowolnego miejsca.
Czytaj również: Rola cyberbezpieczeństwa w firmie okiem eksperta INEA
Jakie oprogramowanie będzie potrzebne do pracy zdalnej?
Oprogramowanie VPN to nie jedyne z zastosowań, które mogą się okazać pomocne. Dobrym rozwiązaniem może okazać się zdalny pulpit. Dokładny wybór pod tym względem zależy w pewnym stopniu od charakterystyki rozwiązań wykorzystywanych w danej firmie. Najczęściej można postawić na programy wspierające protokół RDP (Remote Desktop Protocol), który umożliwia komunikację z interfejsem graficznym na odległość. To rozwiązanie obsługiwane przez system Windows, Linux i OS X. Alternatywną opcją będzie dedykowany program, taki jak TeamViewer.
Nie można przy tym pominąć istotnej kwestii dostępu do plików i systemów używanych na co dzień w biurze. O ile w ramach firmowej sieci jest to bardzo proste, w przypadku pracy zdalnej początkowo może stanowić pewien problem. Z pomocą przychodzi jednak chmura dla firm. Takie rozwiązanie umożliwia wygodne przechowywanie plików – w chmurze będą one dostępne w każdym miejscu na świecie, a do ich pobierania przeważnie wystarczy właściwe oprogramowanie od danego dostawcy. W przypadku przedsiębiorstw, w których istotną rolę odgrywają treści graficzne, warto zadbać także o sprawne przechowywanie zdjęć w chmurze.
To jednak nie wszystkie korzyści dla pracy zdalnej, które oferuje chmura dla firm. Rozwiązania cloud mogą obejmować również wirtualizację maszyn, a także wsparcie w hostowaniu serwerów i zdalnych komputerów, z którymi będą mogli łączyć się pracownicy. Nie bez znaczenia jest także backup danych dla firm. Ochrona przed utratą informacji ma szczególne znaczenie w rozproszonym środowisku, gdzie ryzyko pojawienia się ataku hakerskiego lub awarii jest znacznie większe. Backup w chmurze dla firm pozwala zachować zgodność z podstawową zasadą wykonywania kopii zapasowych, czyli tzw. regułą „3–2–1”, zakładającą:
- stworzenie trzech kopii danych;
- przechowywanie ich na dwóch nośnikach lub dwóch różnych technologiach, wykorzystanych do tworzenia backupów;
- umieszczenie jednej kopii w lokalizacji innej niż siedziba firmy – może to być na przykład centrum przetwarzania danych zewnętrznego dostawcy.
Chmura dla firm pozwoli zatem zapewnić maksymalną sprawność pracy w trybie zdalnym, nawet w przypadku pojawienia się krytycznych sytuacji.
Aranżacja pokoju do pracy zdalnej
Aby przygotować pracowników do wykonywania swoich obowiązków w trybie home office, warto także przekazać im pewne wskazówki dotyczące aranżacji odpowiedniej przestrzeni w domu. O czym warto pamiętać? Jedną z najczęściej pojawiających się porad jest odseparowanie miejsca pracy od miejsca na wypoczynek. Idealnym rozwiązaniem będzie osobny pokój, jednak przy braku takiej możliwości wystarczy po prostu wydzielenie osobnej przestrzeni w dowolnej części domu. W tym celu można wykorzystać specjalne ścianki działowe.
Ważną kwestią będzie także odpowiednie oświetlenie – zaleca się przede wszystkim zapewnienie dostępu do naturalnego światła w godzinach pracy. Do tego warto zadbać o skuteczne wyciszenie pomieszczenia, na przykład przez specjalnie dobrane drzwi. Ograniczenie czynników, które mogą przeszkadzać w pracy, jest kluczowe – z tego względu polecane są stonowane kolory, skromne dekoracje i utrzymanie porządku w domowym biurze.
Gadżety ułatwiające pracę z domu
Podobnie jak w przypadku wyposażenia domowego biura, dobór gadżetów powinien być oparty przede wszystkim o potrzeby w danej firmie. Jeśli spotkania wideo są nieodzownym elementem codziennej pracy, warto zainwestować w solidną kamerkę internetową, a także słuchawki z mikrofonem. Nie można zapomnieć także o ergonomii miejsca pracy – nawet tak niewielkie akcesoria, jak podkładka pod mysz mogą w znacznym stopniu przełożyć się na zwiększenie efektywności. Aby zachować porządek na biurku, można wyposażyć się na przykład w wygodny organizer, który pomieści wszystkie niezbędne przyrządy.
Internet a praca zdalna
Przygotowanie do pracy zdalnej nie będzie kompletne bez właściwie najważniejszego elementu całego procesu – zapewnienia odpowiedniego dostępu do Internetu. Szybkie i stabilne połączenie sieciowe pozwoli skutecznie obsłużyć wszelkie systemy wykorzystywane w firmie, dzięki czemu efektywność pracy może być utrzymana na poziomie porównywalnym z biurem. Warto postawić przede wszystkim na światłowód – tego typu rozwiązania można znaleźć między innymi w ofercie poznańskiego dostawcy Internetu INEA, który zapewnia usługi zarówno dla przedsiębiorstw, jak i użytkowników indywidualnych. Co więcej, firma dysponuje własnym Data Center, które można wykorzystać w celu obsługi oprogramowania, danych i różnych procesów związanych z pracą zdalną.