Odzyskiwanie danych – podstawowe informacje
Jak właściwie działa odzyskiwanie danych? Aby uzyskać odpowiedź na to pytanie, warto przede wszystkim zastanowić się, w jaki sposób współczesne nośniki zapisują informacje. Co ciekawe, w większości systemów plików usunięcie zawartości właściwie nie powoduje całkowitego wymazania jej z pamięci. Nawet po opróżnieniu kosza dane są wciąż zapisane w formie bitowej na dysku lub napędzie SSD – aż do momentu, w którym w ich miejscu pojawi się nowa zawartość. Oznacza to, że przez pewien czas dedykowane narzędzia mogą pozwolić odzyskać usunięte pliki. W takich przypadkach trzeba jednak działać szybko – co więcej, w zależności od sposobu działania poszczególnych programów skorzystanie z takich metod może nie być możliwe.
Jak zatem w pełni zabezpieczyć się przed utratą istotnych danych? Warto postawić między innymi na przechowywanie danych w chmurze – takie rozwiązanie pozwoli zachować dostęp do plików nawet wtedy, gdy odzyskanie zawartości nie będzie możliwe z poziomu urządzenia lub nośnika. Chmura dla firm staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem nie tylko ze względu na wygodę i dostęp do wielu przydatnych funkcji, lecz także dzięki jej podstawowej funkcjonalności, jaką jest właśnie udostępnianie wirtualnego dysku. Backup danych dla firm pozwala odzyskać dane w dowolnym miejscu w szybki i intuicyjny sposób. Aby zapewnić sobie możliwość sprawnego przeprowadzenia tego procesu, warto stawiać na dostawców z Data Center przynajmniej w standardzie TIER III, który zapewnia 99,982% dostępności. To wytyczne, które spełnia między innymi centrum przetwarzania danych INEA – nasza oferta obejmuje także Internet światłowodowy dla przedsiębiorstw i wiele innych usług.
Czytaj również: Klasyfikacja TIER centrów danych – czym się różnią?
Odzyskiwanie danych za pomocą telefonu
Odzyskiwanie danych firmowych zapisanych na telefonach, które zostały usunięte przez pomyłkę lub wskutek awarii, czy ataków hakerów, przeważnie odbywa się właśnie z użyciem usług cloud. Najczęściej mowa o rozwiązaniach, które są już praktycznie zintegrowane z systemem operacyjnym – w przypadku urządzeń działających na Androidzie tego typu funkcjonalność oferuje Dysk Google, z kolei posiadacze sprzętów z serii iPhone mogą postawić na odzyskiwanie danych przez iCloud.
Odzyskiwanie danych z telefonu z wykorzystaniem takich metod przeważnie polega po prostu na odnalezieniu właściwej funkcji – wystarczy poszukać w ustawieniach opcji, takich jak „Backup”, „Przywracanie danych” czy „Przywracanie kopii zapasowych”. Następnie informacje są pobierane z serwera i kopiowane z powrotem na telefon. Wiele jednak zależy od tego, które dane przesłaliśmy wcześniej do chmury – w niektórych przypadkach będą to na przykład same zdjęcia, z kolei w innych cała zawartość pamięci telefonu wraz z ustawieniami aplikacji.
Alternatywną metodą jest skorzystanie z różnego rodzaju aplikacji zapewniających odzyskiwanie danych. Są one dostępne odpowiednio w Google Play i App Store – należy jednak dokładnie sprawdzić recenzje poszczególnych rozwiązań, by nie narazić się na ryzyko przekazania informacji w niepowołane ręce.
Odzyskiwanie danych za pomocą dysku i karty SD
Również w tym przypadku można postawić na funkcje oferowane przez producenta systemu, jednak warto zaznaczyć, że są one przeważnie wykorzystywane rzadziej niż na urządzeniach mobilnych. Z tego względu warto zadbać o to, by wykorzystać backup w chmurze dla firm – takie rozwiązanie pozwoli zapewnić pełne bezpieczeństwo informacji o największym znaczeniu dla przedsiębiorstwa. Odzyskiwanie danych z dysku może odbyć się z użyciem wbudowanego oprogramowania lub różnych programów dostępnych w sieci. Najprostszą i najwygodniejszą opcją będzie jednak wcześniejsze wykonanie backupów w chmurze, które będzie można w łatwy i szybki sposób odzyskać na dowolnym sprzęcie.
Sprawdź również: Odzyskiwanie firmowych danych, czyli jakie błędy firmy popełniają najczęściej?
Odzyskiwanie danych z karty SD może być nieco bardziej skomplikowane, zwłaszcza gdy nośnik ten był wykorzystywany w urządzeniu, które nie oferuje funkcji związanych z przywracaniem plików – na przykład w aparacie. Zazwyczaj najlepszym sposobem, by odzyskać usuniętą zawartość, będzie podłączenie karty SD do komputera, o ile dany sprzęt jest wyposażony w odpowiedni slot. Następnie będziemy potrzebować programu do odzyskiwania danych – w Internecie można znaleźć szereg rozwiązań tego typu, które poradzą sobie również z kartami SD.
Jak dbać o dane firmowe?
Zabezpieczenie firmowych danych jest kluczowe dla każdego przedsiębiorstwa działającego online. Warto jednak podkreślić, że odzyskiwanie danych z telefonu, dysku, czy karty SD może być dość wymagającym procesem, który w niektórych przypadkach nie przyniesie pożądanych efektów. Na najlepsze rezultaty można liczyć w przypadku przywracania plików z platform cloud – aby z nich skorzystać, konieczne będzie jednak wcześniejsze przygotowanie. W tym celu warto postawić na backup danych w chmurze dostępny w ramach Data Center.
W zależności od posiadanego urządzenia i systemu operacyjnego odzyskiwanie danych może przebiegać zupełnie inaczej. Aktualnie najlepszym i najbezpieczniejszym sposobem jest przygotowanie kopii zapasowej w chmurze – najlepiej wykonywać backupy regularnie, by móc w każdym momencie przywrócić przypadkowo usunięte pliki lub wrócić do pełnej sprawności po awarii, czy ataku hakerskim. Zarówno na telefonach, jak i komputerach można skorzystać z narzędzi, które sprawiają, że odzyskiwanie danych z chmury jest bardzo proste i wygodne.