Co to jest kolokacja serwerów?
W kwestii podejścia do cyfrowej infrastruktury mamy do dyspozycji trzy główne opcje:
- centrum przetwarzania danych,
- własną serwerownię,
- kolokację serwerów.
W pierwszym przypadku wszystkie urządzenia i zasoby znajdują się u zewnętrznego dostawcy, w budynku specjalnie przystosowanym do obsługi tego typu sprzętów. Własna serwerownia zakłada z kolei wykorzystanie przestrzeni należącej bezpośrednio do firmy – to klasyczne podejście, które dominowało przez wiele lat przed rozpowszechnieniem się usług cloud. Kolokacja serwerów znajduje się niejako pośrodku: serwery wciąż są własnością firmy, która ma nad nimi pełną kontrolę, lecz są one ulokowane w centrum przetwarzania danych. Za większość pozostałych elementów, które są niezbędne do sprawnego funkcjonowania i ochrony serwerów – takich jak zasilanie, łącza sieciowe czy systemy monitoringu – odpowiada dostawca oferujący usługę kolokacji.
Czytaj również: Zakładamy biuro projektowe – jakie usługi IT wybrać?
Kolokacja serwerów czy własna serwerownia?
Wybór odpowiedniego rozwiązania może być dość trudny – to decyzja, która zależy od wielu czynników. Zarówno własna serwerownia, jak i usługa kolokacji serwerów oferuje pewne korzyści, które sprawiają, że mogą one sprawdzić się w pewnych scenariuszach, jednocześnie wiążąc się z pewnymi wyzwaniami i ograniczeniami. Jednym z głównych aspektów są koszty, które w przypadku utrzymywania własnej infrastruktury są znacząco wyższe. Niezbędna będzie nie tylko odpowiednia przestrzeń na serwery i inne potrzebne komponenty, lecz także wyszkolenie kadry, która będzie zajmować się zarządzaniem sprzętami. Urządzenia wymagają ponadto regularnej konserwacji, a także wymiany w razie ewentualnych awarii. To wszystko składa się na dość wysokie koszty – przy kolokacji serwerów możemy zapłacić znacznie mniej ze względu na przekazanie większości zadań związanych z obsługą w ręce dostawcy usług.
Na wysokość kosztów wpływa także spore zapotrzebowanie na prąd i konieczność utrzymania wydajnego łącza internetowego. W przypadku centrów przetwarzania danych te koszty rozkładają się na wielu klientów. Co więcej, firmy tego typu często mają dostęp do specjalnych, „hurtowych” ofert, które same w sobie obniżają wysokość opłat za rachunki.
Spora część przedsiębiorców nie chce decydować się na zewnętrzne serwery ze względu na obawy związane z bezpieczeństwem danych. Kolokacja serwerów dla firm to dobry sposób, by wykorzystać zalety chmury, a jednocześnie zachować pełną kontrolę nad informacjami. Warto jednak zaznaczyć, że również całkowicie zewnętrzna infrastruktura w zdecydowanej większości przypadków jest bardzo dobrze chroniona przed atakami hakerskimi, awariami i innymi problemami. Dostawcy takich usług często stosują redundancję zasilania i pozostałych kluczowych komponentów, co pozwala utrzymać ciągłość działania bez przestojów nawet w najtrudniejszych sytuacjach.
Jakie zalety ma kolokacja serwerów?
Oprócz wspomnianej już elastyczności oraz wysokiego poziomu bezpieczeństwa warto pod-kreślić również możliwość osiągnięcia maksymalnej wydajności urządzeń. To zasługa mię-dzy innymi ściśle kontrolowanych warunkach w Data Center – temperatura, poziom wilgoci i wszystkie inne parametry muszą znajdować się stale na konkretnym poziomie. Lokalizacja zewnętrzna serwerów gwarantuje łatwe i szybkie poszerzanie zasobów IT. Gwarantowany poziom dostępności usługi jest określany wskaźnikiem SLA i wynosi 99,99%. Dzięki kolo-kacji jednostki i instytucje zyskują optymalne i stabilne środowisko pracy dla swoich systemów teleinformatycznych. Kolokacja INEA jest wyposażona w CCTV i system kon-troli dostępu. Zapewnia pełne bezpieczeństwo energetyczne, przeciwpożarowe oraz telein-formatyczne. Kolokacja może ponadto łączyć się z innymi usługami tego samego dostawcy, na przykład w ramach oferty specjalnych zabezpieczeń przed atakami hakerskimi.
Dodatkowo usługa kolokacji pozwala uzyskać stały dostęp do profesjonalnej pomocy w trybie 24/7. Podczas gdy własna serwerownia wymaga przejścia przez skomplikowany proces szkoleń kadry, by zapewnić podobny poziom obsługi, w przypadku zewnętrznych dostawców możemy liczyć na pełne wsparcie od samego początku. Firmy tego typu sporo inwestują w utrzymanie stuprocentowej sprawności dla wszystkich klientów, przez co możemy liczyć na pomoc o dowolnej porze.
Kolokacja serwerów – czy to dobra usługa dla każdej branży?
Kiedy warto postawić na usługi kolokacji serwerów? To rozwiązanie skierowane przede wszystkim do sektora IT, jednak z jego możliwości mogą czerpać praktycznie wszystkie branże. Wiele zależy pod tym względem od sposobu działania firmy: jeśli niezbędne jest przetwarzanie informacji lub dostęp do danych w trybie 24/7, kolokacja będzie strzałem w dziesiątkę. Co więcej, w przypadku przedsiębiorstw dysponujących rozbudowaną infrastrukturą, dla których rozwój własnej serwerowni staje się zbyt trudny lub kosztowny, kolokacja serwerów będzie świetnym sposobem na ograniczenie kosztów. To jednak odpowiedni wybór nie tylko dla dużych organizacji – na takie rozwiązania coraz częściej stawiają także małe firmy. W ich przypadku sporym atutem jest możliwość ograniczenia wysokości początkowych inwestycji i brak konieczności szkolenia dedykowanego zespołu IT.
Kolokacja serwerów ma ogromne znaczenie między innymi w branży e-commerce. Konkurencja w handlu online jest bardzo zacięta – każdy przestój może prowadzić do utraty klientów, a także spadku zaufania do sklepu. To sprawia, że warto postawić na rozwiązania, które gwarantują maksymalną dostępność w każdych warunkach: pod tym względem zewnętrzne serwery i kolokacja często wypadają lepiej niż własne serwerownie.
O czym trzeba wiedzieć, decydując się na kolokację serwerów?
Do podstawowych kwestii przy wyborze usługi kolokacji serwerów należy dostępność infrastruktury. Parametr ten wyraża się między innymi za pośrednictwem klasyfikacji TIER. Dla zdecydowanej większości przedsiębiorstw optymalną opcją będzie TIER III. Taka konfiguracja zapewnia maksymalnie 1,6 godz. przestojów w skali roku dzięki redundancji zasilania, która pozwala na prowadzenie prac serwisowych i konserwacyjnych bez przerwy w działaniu głównego toru.