Data Center – z jakich rozwiązań można skorzystać?
Zaawansowane centra przetwarzania danych wspierają bieżącą pracę coraz większej liczby przedsiębiorstw. To efekt nieustannie rosnącego znaczenia danych w biznesie – niezbędne jest zarówno ich bezpieczne przechowywanie, jak i wydajne przetwarzanie. Warto przy tym wspomnieć o ryzyku związanym z wyciekiem informacji, które można znacznie zmniejszyć przez tworzenie kopii zapasowych w lokalizacji poza siedzibą firmy, czyli właśnie w Data Center. Jakie jeszcze usługi są dostępne w ramach centrum przetwarzania danych? Lista jest dość długa – najważniejsze z nich to:
chmura dla firm – bezpieczna przestrzeń dyskowa dostępna w każdym momencie z dowolnego miejsca na świecie;
backup danych – możliwość regularnego, często automatycznego wykonywania kopii zapasowych chronionych przez specjalistów z dostępem do najbardziej zaawansowanych narzędzi;
rozwiązania projektowe – outsourcing usług Data Center może wspierać firmy również w audytach IT, integracjach danych i migracji baz;
kolokacja serwerów – profesjonalna obsługa zasobów teleinformatycznych przedsiębiorstwa w parze z redukcją kosztów infrastruktury.
Czytaj również: Zakładamy biuro projektowe – jakie usługi IT wybrać?
Dlaczego warto wybrać outsourcing usług Data Center?
Tylko niewielka część firm jest w stanie skonstruować i samodzielnie zarządzać własnym Data Center. Przygotowanie centrum przetwarzania danych wymaga sporych inwestycji już na samym starcie, by móc zapewnić optymalny poziom obsługi i sprawne funkcjonowanie całego systemu. Kolejnym wymogiem jest obecność wykwalifikowanej kadry, która będzie zajmować się utrzymaniem Data Center. Z tego względu outsourcing usług Data Center zyskał ogromną popularność – w ten sposób możemy wykorzystać zalety rozwiązań takich jak backup w chmurze bez ponoszenia ogromnych kosztów. Cała infrastruktura jest obsługiwana przez specjalistów od IT, którzy świetnie znają najlepsze praktyki związane z zarządzaniem centrum przetwarzania danych.
Data Center – najlepsze praktyki
Jak wybrać Data Center, by cieszyć się pełną wydajnością, a jednocześnie zapewnić odpowiednią ochronę wrażliwych danych i kluczowych zasobów informatycznych przedsiębiorstwa? Przeglądając oferty firm zapewniających takie usługi, warto zwrócić uwagę na zgodność z kilkoma istotnymi zasadami. Oto najlepsze praktyki, które pomogą upewnić się, że rozwiązania takie jak backup, kolokacja czy chmura dla firm będą realizowane w odpowiedni sposób.
Ochrona fizyczna i cyfrowa
Bez względu na funkcjonalności oferowane klientom każde Data Center powinno być przede wszystkim stale monitorowane – 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku. Dostęp do danych i urządzeń powinien być możliwy tylko dla wykwalifikowanych pracowników po przeszkoleniu z zakresu ochrony informacji. Liczy się tutaj zarówno fizyczna kontrola dostępu, jak i zastosowanie zabezpieczeń cyfrowych.
Odporność na awarie – redundancja najważniejszych elementów infrastruktury
Centrum przetwarzania danych musi być przygotowane na wszelkie nieoczekiwane sytuacje. Stopień gotowości określa się według skali TIER – warto stawiać na Data Center spełniające wymogi co najmniej TIER III. Co to oznacza? To termin dotyczący przede wszystkim systemów zasilania – w przypadku TIER III stosuje się dwa osobne tory, z których jeden służy do dostarczenia mocy w trakcie prac serwisowych i konserwacyjnych. Skala TIER określa również wymagany poziom dostępności, który w przypadku trzeciego stopnia wynosi 99,982%. Dodatkowo należy sprawdzić redundancję klimatyzacji i łączy dostępowych – to komponenty, które mogą w największym stopniu wpłynąć na sprawność pracy centrum.
Bezpieczna lokalizacja
Miejsce, w którym znajduje się Data Center, również ma pewien wpływ na bezpieczeństwo i jakość usług. Najlepszą lokalizacją często są tereny położone niedaleko dużych miast. W ten sposób serwery i urządzenia są umieszczone z dala od potencjalnych źródeł katastrof naturalnych, a w razie potrzeby pomoc może szybko i sprawnie dotrzeć do centrum przetwarzania danych.
Kopia zapasowa z odpowiednimi zabezpieczeniami
Przy wykonywaniu backupów niezwykle istotne jest zabezpieczenie przesyłanych danych. Data Center musi przede wszystkim obsługiwać zaawansowane algorytmy szyfrowania, które uniemożliwią niepowołanym osobom odczyt zapisanych informacji.
Data Center INEA
Usługi w ramach centrum przetwarzania danych możemy znaleźć między innymi w ofercie niektórych dostawców Internetu – jednym z nich jest INEA. To świetny sposób, by połączyć firmowy Internet z usługami Data Center i zadbać o najlepsze rozwiązania dla swojego przedsiębiorstwa. Dlaczego warto postawić na ofertę od INEA? To przede wszystkim bardzo atrakcyjne koszty obsługi – kolokacja usług Data Center oraz outsourcing pozwalają znacznie zredukować wydatki.
Firma udostępnia między innymi chmurę obliczeniową CloudPro, która pozwala przechowywać dane w bezpiecznym i wydajnym środowisku. W parze z tą usługą idzie również Backup CloudPro. Dzięki możliwości zapisu kopii zapasowych w chmurze można spełnić tak zwaną złotą zasadę backupu, czyli regułę „3–2–1”:
3 kopie zapasowe,
2 technologie lub nośniki danych,
1 lokalizacja przechowywania danych poza siedzibą firmy – w tym przypadku w centrum przetwarzania danych INEA.
Ponadto klienci INEA mogą skorzystać z rozwiązania Backup Cloud Connect, czyli usługi łączącej chmurę INEA Data Center z Veeam Cloud Connect. To jeden z najlepszych sposobów na zabezpieczenie danych przed atakami hakerskimi, w szczególności ransomware. Warto zaznaczyć, że każda kopia zapasowa wykonywana w ramach usług dla firmy – bez względu na wybraną opcję – jest szyfrowana z użyciem protokołu SSL w trakcie przesyłania na serwer.