Backup danych w firmie – zasady tworzenia kopii zapasowych
Backup danych polega na tworzeniu kopii zapasowych informacji i odzyskiwaniu ich w przypadku, gdy ulegną uszkodzeniu lub zostaną skradzione. W skład działań obejmujących backup danych wchodzi nie tylko replikacja, lecz także archiwizacja danych komputerowych po to, żeby były dostępne wtedy, kiedy są najbardziej potrzebne.
Replikacja danych jest zabezpieczeniem nie tylko w sytuacji ataku lub próby przejęcia informacji, lecz także awarii systemu. Kopia zapasowa jest aktualnie najczęściej przechowywana na dysku twardym lokalnego systemu, pamięci zewnętrznej, a także w pamięci masowej cloud computingu.
Co to jest backup w modelu 3-2-1?
Wielu przedsiębiorców zastanawia się, czym jest model 3-2-1 backupu danych. To złota reguła tworzenia kopii zapasowych, która opiera się na trzech krokach.
Pierwszy z nich oznacza trzy kopie danych – jedną oryginalną, a także dwie kopie zapasowe. Drugi odnosi się do przechowywania zreplikowanych informacji na dwóch różnych typach pamięci masowej, na przykład wewnętrznym dysku twardym oraz w chmurze. Ostatni oznacza, żeby przynajmniej jedna kopia zapasowa powinna znajdować się poza siedzibą firmy. Stosując model 3-2-1 można jeszcze lepiej zabezpieczyć przechowywane dane.
Rodzaje backupu danych – czym się charakteryzują?
Aktualnie wyróżnia się trzy główne rodzaje backupu danych – pełna kopia zapasowa, backup przyrostowy i backup różnicowy. Jakie cechy szczególne są przypisane każdemu z nich?
Backup pełny – na czym polega?
Backup pełny polega na tworzeniu kopii zapasowej wszystkich danych na takich nośnikach jak na przykład dysk, taśma lub płyta CD. Dzięki temu kompletna kopia wszystkich informacji jest udostępniana na jednym nośniku. Co to jest kopia zapasowa i jak przebiega jej tworzenie? Proces utworzenia kopii zapasowej trwa nieco dłużej i jednocześnie wymaga sporo miejsca w pamięci. Z tego powodu backup pełny łączy się niekiedy z kopią różnicową lub przyrostową. Kopią zapasową nazywa się zreplikowane informacje.
Jak działa backup pełny?
Wymagania dotyczące sposobu tworzenia pełnej kopii zapasowej mogą się nieco różnić w różnych systemach, jednak główna zasada polega na replikacji całego materiału, a następnie przechowywaniu go z dala od serwera – w przypadku awarii backup pełny jest natychmiast dostępny w procesie odtwarzania.
Zalety backupu pełnego
Do największych zalet backupu pełnego można zaliczyć całkowitą ochronę plików systemowych, co redukuje ryzyko utraty danych praktycznie do zera. Ponadto metoda ta zapewnia szybkie odtwarzanie danych, które są niezbędne w przypadku działania firm.
Backup przyrostowy
Kopia zapasowa przyrostowa polega na tym, że replikuje się wyłącznie te informacje, które uległy zmianie od momentu ostatniej operacji obejmującej tworzenie duplikatu. Backup przyrostowy działa w ten sposób, że specjalna aplikacja do tworzenia kopii zapasowych rejestruje czas i datę wykonania wszystkich operacji. Dzięki temu można korzystać z szybkiego sposobu na backup danych bez używania dużej liczby nośników.
Jak działa backup przyrostowy?
Działanie backupu przyrostowego można opisać dość łatwo. Dzięki niemu tworzona jest kopia zapasowa, której kolejne duplikaty zawierają wyłącznie część, która wcześniej uległa zmianie.
Zalety backupu przyrostowego
Jedną z największych zalet backupu przyrostowego jest to, że nie potrzeba do niego dużej ilość miejsca na pliki w pamięci masowej. Poza tym jego wykonanie zajmuje zwykle mniej czasu.
Backup różnicowy
Kolejnym rozwiązaniem jest backup różnicowy. Podobnie jak odmiana przyrostowa kopiuje wszystkie zmienione informacje, jednak w momencie uruchamiania kontynuuje replikowanie wszystkich zmienionych danych od podanego poprzedniego pełnego backupu.
Jak działa backup różnicowy?
Backup różnicowy to model pośredni względem dwóch poprzednich. W tym przypadku najpierw wykonywana jest pełna kopia. Jej druga wersja natomiast będzie opierać się na fragmencie danych, które uległy zmianie względem poprzedniej kopii. Jednak punktem odniesienia dla każdej kolejnej tworzonej kopii będzie ta pełna, a nie poprzednia. Aby przywrócić dane w tym modelu, potrzebny jest zestaw jednej z kopii różnicowej oraz pełnej poprzedzającej.
Zalety backupu różnicowego
Do najbardziej znaczących zalet backupu różnicowego należy oszczędność miejsca, a także krótki czas przywracania. Ze względu na to, że zmiany wprowadzane w konkretnych plikach są zazwyczaj mniejsze w porównaniu z liczbą plików w repozytorium danych – wykonanie kopii zapasowej trwa krócej niż backup pełny. Wiąże się to oczywiście z mniejszym wydatkiem pieniędzy.
Automatyczny backup na dysk zewnętrzny – czy warto zdecydować się na outsourcing usług?
Aby móc wykorzystać jeden z przedstawionych modeli backupu dla firm, warto zdecydować się na outsourcing usług. Na czym właściwie on polega?
Outsourcing usług polega na tym, że nie tworzy się specjalnej infrastruktury typu Data Center we własnej firmie, tylko korzysta z rozwiązań wdrażanych i rozwijanych przez dostawcę z zewnątrz. Jednym z nich jest INEA.
Dostawca proponuje ofertę, która obejmuje backup dla firm w formule 3-2-1. Wszystkie kopiowane dane są przechowywane w zaawansowanym technologicznie data center – środowisku spełniającym restrykcyjne normy certyfikatu TIER III. Backup danych dla firm od INEA sprawdzi się w przypadku małych, średnich, a także dużych przedsiębiorstw oraz jednostek administracji publicznej. Warto zaznaczyć, że backup w chmurze dla firm od INEA spełnia również wymogi RODO i GIODO w kwestii zabezpieczania danych osobowych i poufnych.