Biznes wymaga dobrego połączenia

Oprogramowanie malware - co to?

Internet
27-02-2023

Malware - co to?

Malware to wyrażenie będące skrótem od angielskiego malicious software. Jest to złośliwe oprogramowanie mające na celu uszkodzenie sprzętu z dostępem do Internetu lub zdobycie poufnych danych, na przykład loginów i haseł. Terminem malware określa się zarówno programy, jak i fragmenty kodu, które zostały stworzone z myślą o szkodzeniu. Istnieje wiele rodzajów takiego oprogramowania, a każdy z nich działa w nieco inny sposób. W zależności od typu, oprogramowanie to może dążyć do skasowania lub kradzieży danych, blokady urządzenia lub znacznego obniżenia poziomu jego funkcjonalności.

Wirusy - co to?

Pojęcie "wirus komputerowy" jest w użyciu od 1983 roku. Zostało wymyślone przez dr. Freda Cohena i wykorzystane podczas seminarium na temat bezpieczeństwa, kiedy to wyjaśnił zasady działania wirusów. Pierwszy z nich nazywał się Brain i pojawił się na początku 1986 roku. Co ciekawe, został stworzony w celu walki z piractwem komputerowym, w postaci powszechnego kopiowania treści na dyskietki. Wirusy malware upowszechniły się po roku 2000, a ich najbardziej charakterystyczną odmianą stały się dokuczliwe reklamy, które wyskakiwały w formie okienek na pulpicie lub podczas korzystania z przeglądarek internetowych. Z biegiem lat złośliwe oprogramowanie staje się coraz groźniejsze i trudniejsze do zneutralizowania. Obecnie często spotyka się malware, który wyłudza dane poprzez kierowanie do fałszywych stron np. w mediach społecznościowych.

Rodzaje złośliwego oprogramowania

Szkodliwe oprogramowanie może przyjmować wiele form, a najczęściej spotykane to:

  • wirusy - programy lub fragmenty kodu modyfikujące oprogramowanie bez wiedzy jego użytkownika. Ich główne cele to wyrządzanie szkód w systemie oraz kradzież danych.

  • robaki - samoreplikujący się program malware, który potrzebuje "żywiciela" w postaci oprogramowania. Najczęściej, przenosi się za pomocą e-maili.

  • adware - natrętne reklamy w postaci okienek, które wyskakują podczas przeglądania Internetu.

  • konie trojańskie - zaawansowane programy, które umożliwiają przejęcie kontroli nad określonym oprogramowaniem lub całym sprzętem.

  • spyware - oprogramowanie szpiegujące, które zbiera informacje na temat aktywności użytkownika w sieci.

  • exploity - oprogramowanie, które umożliwia przeprowadzanie cyberataków.

  • rootkit - ukryta aplikacja, która może administrować całym systemem i wydobywać znajdujące się w nim poufne dane.

  • browser hijackers - programy służące do wprowadzania zmian w ustawieniach przeglądarek internetowych.

Jak wykryć złośliwe oprogramowanie?

Złośliwe oprogramowanie może dawać wiele objawów, takich jak wolniejsze działanie systemu, duża ilość spamu czy dokuczliwe reklamy. Można je wykryć za pomocą programów typu antimalware, które lokalizują zagrożenie i informują o jego rodzaju. Należy dodać, że warto takie oprogramowanie wykorzystywać regularnie, dzięki czemu można się pozbyć wirusów niewykazujących żadnych zauważalnych objawów. Ponadto, przedsiębiorcy powinni inwestować w sprawdzony Internet od INEA ze skuteczną ochroną ANTY-DDos. Jest to rozwiązanie stanowiące dodatkowe zabezpieczenie przed kradzieżą firmowych danych.

Malware to oprogramowanie występujące w wielu formach i rodzajach. Jego celem jest destabilizacja pracy oraz do pozyskiwanie wrażliwych danych. Aby się go pozbyć, należy korzystać ze sprawdzonych programów typu antimalware.
PRZECZYTAJ TAKŻE
Praca zdalna otwiera coraz więcej możliwości przed wieloma przedsiębiorcami. Dzięki niej mogą zlecać wykonywanie sporej ilości czynności bez konieczności wynajmowania pomieszczeń biurowych. Liczba osób pracujących z domu rośnie w gwałtownym tempie, dlatego podpowiadamy jaki Internet do pracy zdalnej okaże się być najlepszym wyborem.
Internet
27-02-2023
Praca zdalna wiąże się ze zwiększonym ryzykiem ataków ze strony cyberprzestępców. Dlatego, przedsiębiorcy powinni zapewniać swoim pracownikom komputery z odpowiednim oprogramowaniem, a w wielu przypadkach specjalistyczną ochronę. Wyjaśniamy, jak zadbać o cyberbezpieczeństwo w pracy zdalnej.
Internet
13-03-2023