Specyfika zarządzania siecią hoteli
Kiedy liczba rezerwacji pokoi czy sal konferencyjnych w hotelach wzrasta, ich właściciele stają przed coraz większymi wyzwaniami. Z wieloma z nich można sobie poradzić, korzystając z profesjonalnych usług IT. Dzięki nim przetwarzanie danych, uruchamianie wymagających programów, centralne sterowanie połączeniami czy komunikacja pomiędzy pracownikami i zarządem mogą być znacznie prostsze. Całość uzupełniają takie rozwiązania, jak na przykład aplikacje do rezerwacji online oraz CRM.
Kluczowym aspektem w zarządzaniu siecią hoteli jest jego transparentność, a także funkcjonalność. Te cechy charakteryzują system, który sprawdzi się nawet w najbardziej wymagających momentach, kiedy niezbędne jest szybkie przetwarzanie dużej ilości danych.
Profesjonalne usługi do hotelu
Hotele mogą wiele skorzystać na wdrożeniu profesjonalnych usług IT. Jednym z najważniejszych elementów działalności przedsiębiorstw z tego sektora jest chmura internetowa. To usługa świadczona z profesjonalnego centrum przetwarzania danych, nazywanego również Data Center.
Dostęp do takich usług proponują dostawcy – specjaliści z branży IT. Jest to środowisko informatyczne, które opiera się na działaniu serwerów o potężnej przestrzeni dyskowej i dużej mocy obliczeniowej. Dzięki temu właściciele hoteli mogą przetwarzać informacje zgodnie z wytycznym RODO i GIODO lub korzystać z praktycznych aplikacji niezbędnych na przykład do fakturowania czy księgowości. Chmura dla firm może znacząco poprawić jakość oferowanych przez nas usług.
Wśród usług IT dla hotelu mogą znaleźć się także platformy łączące bankowość internetową i mobilną, a także zarządzanie finansami. Często z poziomu takich programów można również nabyć ubezpieczenie czy zapoznać się z ofertą kredytową banku.
Dość ciekawym rozwiązaniem, należącym do jednych z najnowocześniejszych, jest IoT – Internet rzeczy. Umożliwia ono na przykład sterowanie temperaturą, klimatyzacją, natężeniem światła czy innymi systemami w hotelu z poziomu komputera lub smartfona.
Bezpieczny i szybki Internet do hotelu – podstawa prawidłowego działania usług IT
Podstawą prawidłowego działania usług IT jest szybka i stabilna transmisja danych. Zapewnia ją na przykład Internet światłowodowy od INEA. Ten rodzaj łącza składa się z włókien szklanych o grubości ludzkiego włosa, przez które prowadzony jest sygnał. Internet światłowodowy zapewnia dużą przepustowość – wielokrotnie większą niż 1 Gb/s. Oprócz tego, taka usługa transmisji danych dla firm charakteryzuje się bardzo stabilnym działaniem.
Szybkie i stabilne łącze transmisji danych może okazać się kluczową kwestią w kontekście bezproblemowego korzystania z usług IT. Umożliwia ono sprawne kontaktowanie się z pracownikami, zarządem, a także klientami. Świetnie sprawdzi się także przy obsłudze systemów rezerwacji pokoi. Oprócz tego, dla wielu gości szybki Internet w hotelu jest jednym z priorytetów branych pod uwagę podczas wyboru miejsca noclegowego. Warto o tym pamiętać.
Łącze transmisji danych do kilku lokalizacji firmy – jak może z niej skorzystać sieć hoteli?
Łącze transmisji danych to rozwiązanie polecane w przypadku konieczności obsługi dużej przepływności pomiędzy różnymi lokalizacjami – na przykład sieci hoteli. Można do tego wykorzystać wcześniej wymieniony światłowód. Usługodawcy proponują również rozwiązania, które umożliwiają transmisję danych pomiędzy wieloma lokalizacjami.
Typy transmisji danych do hotelu – jakie możemy wyróżnić?
Dwa najczęściej stosowane typy transmisji danych to model point-to-point oraz point-to-multipoint. Pierwszy z nich jest używany w przypadku połączenia pomiędzy dwoma węzłami sieci. Ta usługa transmisji danych dla firm jest stosowana w technologii WAN – rozległej sieci komputerowej. Z kolei model punkt-wielopunkt jest stosowany w momencie, kiedy komunikacja ma objąć więcej niż dwa miejsca. W takim przypadku sygnał jest przesyłany z jednej lokalizacji do wielu innych.
Jak stworzyć bezpieczną sieć lokalną LAN i wirtualną sieć prywatną w hotelu?
Trzeba zwrócić uwagę na zapewnienie odpowiedniej ochrony danym, które przetwarza sieć LAN. Dobrym rozwiązaniem może być na przykład zainstalowanie skanerów identyfikatorów w celu zabezpieczenia dostępu do kluczowych pomieszczeń, gdzie znajdują się urządzenia sterujące.
Ostatnim krokiem jest zainstalowanie zapory sieciowej, a także systemów wykrywania i zapobiegania włamaniom. Takie systemy są w stanie wykryć potencjalne włamania do sieci i wysłać alert do personelu operacyjnego.
Bezpieczna wirtualna sieć prywatna, której inną nazwą jest sieć VPN, będzie wpływać na lepszą pracę w hotelach, zwiększając bezpieczeństwo i prywatność. Wirtualna prywatna sieć lokalnych sieci komputerowych powinna zostać stworzona na bazie szyfrowanego połączenia z serwerem. Dzięki temu przetwarzanie danych, do którego będzie używana sieć komputerowa LAN, nie będzie zagrożone.
Ochrona ANTY-DDoS – jak o nią zadbać?
Żeby hotelowy system był odpowiednio chroniony, niezbędne jest zabezpieczenie ANTY-DDoS. Sieć komputerowa LAN jest narażona na ataki cyberprzestępców prowadzone z poziomu innych urządzeń, których właściciele często nie mają pojęcia, że są wykorzystywane w tym celu.
Jeśli do sieci trafi jednocześnie zbyt wiele żądań, nie będzie ona w stanie ich przetworzyć. Dlatego strona internetowa może się zawiesić lub zostaną zablokowane inne, codziennie używane funkcje. Ochrona danych polega najczęściej na filtrowaniu ruchu i likwidowaniu akcji przeprowadzanych z podejrzanych źródeł.
Backup w chmurze dla firm – bezpieczna kopia zapasowa danych
Backup w chmurze dla firm to usługa, z której można skorzystać w ramach centrum przetwarzania danych. W Data Center znajdują się serwery o potężnej mocy obliczeniowej i przestrzeni dyskowej. Przedsiębiorcy mogą wykorzystywać je do wykonania kopii zapasowej danych. Dzięki temu można zabezpieczyć najważniejsze informacje przed kradzieżą lub uszkodzeniem.
Telewizja hotelowa z trybem hotelowym do zarządzania informacjami
Telewizja hotelowa jest niezwykle ważną usługą w branży hotelarskiej. Dzięki niej klienci mogą się zrelaksować i odetchnąć po intensywnym zwiedzaniu lub obowiązkach służbowych. Zwykle jednak nie wystarczy sam montaż dekodera i rozprowadzenie sygnału po wszystkich pomieszczeniach. Potrzebne są do tego specjalne rozwiązania przeznaczone dla hoteli. Jednym z nich jest telewizja biznesowa od INEA.
Do rozwiązań, jakie stosuje się po to, żeby TV hotelowa mogła działać, należy na przykład montaż anten i urządzeń do odbioru cyfrowej telewizji naziemnej DVB-T. Dzięki temu na urządzeniu mogą zostać wyświetlone najczęściej używane programy. System telewizji hotelowej może zostać również rozszerzony o stacje czołowe, które odbierają sygnał z urządzeń satelitarnych. Dzięki temu w każdym miejscu obiektu telewizory mają dostęp do aktualnie wykupionego pakietu.
Dobrym rozwiązaniem może być również telewizja online. Do jej działania nie potrzeba dodatkowych anten, wystarczy bezprzewodowa transmisja danych lub fizyczne łącze. Opierając tę usługę na szybkim Internecie, można dostarczyć widzom rozrywki na najwyższym poziomie.
Jakich dostawców usług dla hoteli wybrać?
Do najczęściej wybieranych usługodawców należy między innymi INEA. Swoje usługi świadczy ona z poziomu zaawansowanego technologicznie INEA Data Center. Jest to 1500 m2 powierzchni, na której znajdują się mocne i stabilne serwery. Dodatkowo są one chronione zarówno w świecie wirtualnym, jak i rzeczywistym. Wybierając ofertę INEA, można zapewnić ochronę ANTY-DDoS czy usługi związane z tworzeniem sieci wirtualnej i transmisji danych. Całość uzupełnia możliwość kupna niezwykle szybkiego i stabilnego łącza światłowodowego o przepustowości nawet wielokrotnie większej niż 1 Gb/s, co w całości spełni wymagania każdej sieci hotelarskiej. Dostępna jest również telewizja biznesowa online.
Profesjonalne zarządzanie siecią hoteli nie jest łatwym zadaniem. Dlatego rozwiązania biznesowe i zaawansowane technologicznie usługi dostępne u dostawców muszą spełniać szereg wymagań. Kluczowym zadaniem jest stworzenie nowoczesnej i sprawnie działającej przestrzeni oraz zabezpieczenie danych wrażliwych klientów.