Dlaczego cyberbezpieczeństwo jest tak istotne?
Internet stanowi obecnie kluczowe narzędzie dla wielu firm; zarówno pod względem świadczenia usług czy sprzedaży produktów, jak i marketingu. To trend, który możemy obserwować już od paru dekad, jednak aktualnie stał się on jeszcze bardziej widoczny. Zdarzenia z trzech ostatnich lat doskonale pokazują, że w świecie biznesu sytuacja może diametralnie zmienić się z dnia na dzień. To z kolei wymusza szybkie dostosowanie się do nowych realiów – spore znaczenie pod tym względem ma właśnie Internet. Niestety oprócz licznych korzyści dla przedsiębiorstw jest to także spora szansa dla hakerów i przestępców internetowych.
Jak możemy dowiedzieć się z badań Check Point Research, cyberataki dotyczą niemal każdej firmy, która prowadzi swoje działania online. Aż 87% przedsiębiorstw z całego świata było ofiarami ataków wykorzystujących istniejące luki w systemach bezpieczeństwa. Jednocześnie ponad 85% firm podaje, że tradycyjne metody ochrony są niewystarczające, zwłaszcza w przypadku rozwiązań cloud. To sytuacja, którą w INEA staramy się poprawić. Oferujemy między innymi dostęp do ściśle zabezpieczonego Data Center, z którego korzystają m.in. klienci z branży logistyki czy poligrafii, oraz profesjonalną ochronę ANTY-DDoS w ramach usług sieciowych.
Czytaj również: Czym jest certyfikat SSL? Podstawowe informacje o szyfrowaniu danych
Najczęstsze rodzaje ataków, czyli przed czym szczególnie warto się chronić
Malware, phishing, ataki man-in-the-middle – to tylko niektóre z zagrożeń, które sprawiają, że zdecydowanie warto zainwestować w bezpieczeństwo firmy. W ostatnim czasie obserwujemy między innymi wzrost ataków typu DDoS, czyli „Distributed Denial of Service” (rozproszona odmowa usług; „zasypanie” serwera zapytaniami przeważnie pochodzącymi z botnetów, przez co ten nie może obsłużyć żądań prawdziwych użytkowników). Choć jest to metoda stosowana od końcówki lat 90., jej skala jest obecnie naprawdę ogromna: tylko w ostatnim roku liczba takich ataków wzrosła aż o 75% w stosunku do roku 2020. Oto kilka innych statystyk, które warto mieć na uwadze:
- udział DDoS w łącznej liczbie ataków hakerskich wynosi 45,96%;
- 50% ataków prowadzi do znacznego ograniczenia dostępności usług, a 24% – do całkowitego braku dostępu;
- ponad 20% firm w różnych branżach pada ofiarą ataków DDoS;
- efektem co czwartego ataku jest utrata ważnych danych, która może być niezwykle kosztowna dla firm.
To statystyki, które potwierdzają się wśród firm wybierających nasze usługi. Często wyrażają one potrzebę skorzystania z ochrony ANTY-DDoS. Do tego nie można pominąć innych zagrożeń związanych z infrastrukturą sieci. Bezpośrednie połączenie z Internetem bez kluczowych zabezpieczeń, brak spójnej polityki Disaster Recovery i tworzenia kopii zapasowych, a także scentralizowanie serwerów w konkretnej lokalizacji fizycznej – to najważniejsze wyzwania, które pojawiły się u jednego z klientów INEA.
Cyberbezpieczeństwo w logistyce
Logistyka to branża, dla której priorytetem jest niezawodność i precyzja działania. Firmy działające w tym sektorze doskonale wiedzą, że wszelkie opóźnienia czy zakłócenia mogą wpłynąć na możliwość realizacji zleceń, a tym samym na szansę osiągnięcia zysku czy zdobycia zaufania ze strony kontrahentów. Jak poradzić sobie z takimi wyzwaniami? Oto niektóre rozwiązania, które wdrożyliśmy u naszego klienta:
- połączenie poszczególnych oddziałów w spójną sieć VPLS typu wielopunkt-wielopunkt, opartą o szybkie łącza światłowodowe;
- kierowanie ruchu sieciowego poprzez centralny router w naszym Data Center, co pozwala ograniczyć ryzyko braku dostępu do Internetu, a jednocześnie zapewnić bezpieczne połączenie;
- wirtualizacja serwerów wraz z realizacją backupów i możliwością wdrożenia kompletnego planu Disaster Recovery za pomocą rozwiązań w chmurze.
Dlaczego warto postawić na wsparcie INEA?
Według statystyk zbieranych przez Microsoft, 94% firm odnotowuje wzrost poziomu bezpieczeństwa po przeniesieniu danych do chmury. Cloud to jedna z technologii, na których opieramy naszą ofertę dla biznesu. Dysponujemy własnym Data Center w okolicach Poznania, które spełnia wymagania standardu TIER III, oferując kompletną ochronę pod względem fizycznym i cyfrowym. To idealny wybór w zakresie backupów. Dzięki takim rozwiązaniom niezwykle łatwo jest wdrożyć złotą zasadę backupu „3–2–1”, która mówi o tym, aby:
- stworzyć trzy kopie danych,
- backupy przechowywać na dwóch różnych nośnikach,
- przynajmniej jedną z kopii umieścić w lokalizacji poza siedzibą firmy – na przykład w naszym centrum przetwarzania danych.
To jednak nie koniec naszego wsparcia dla firm. Zdecydowanie warto skorzystać z ochrony ANTY-DDoS – nasze rozwiązania opierają się na tzw. scrubbingu, czyli analizie podejrzanego ruchu sieciowego i eliminacji pakietów, które rozpoznano jako część ataku. Przy atakach o największej skali stosujemy routing blackhole, czyli czasową blokadę łącza. Do tego nasi klienci biznesowi mogą liczyć na monitoring sieci w trybie 24/7/365. Wszystko to sprawia, że Internet jest zawsze dostępny, a korzystanie z usług online jest w pełni bezpieczne – to jedne z wielu korzyści, na które można liczyć wybierając ofertę INEA dla biznesu.