Serwer dedykowany – co to jest?
Jednym z rodzajów infrastruktury, na jakie mogą zdecydować się firmy, jest serwer dedykowany. Co to oznacza i jak działa hosting dedykowany? To rozwiązanie polegające na wykorzystaniu przez przedsiębiorstwo odrębnego serwera, który jest dostępny na wyłączność. Tego typu hosting dla firm zapewnia sporą moc, jak również możliwość dokładnego kontrolowania zasobów, danych i samych urządzeń. Takie podejście wiąże się jednak także z ograniczoną elastycznością i skalowalnością.
Serwer dedykowany jest także uznawany za dość dobre rozwiązanie pod kątem cyberbezpieczeństwa. Dział IT firmy ma pełną kontrolę nad obsługą informacji – może się to okazać kluczowe, na przykład przy przetwarzaniu danych związanych z płatnością. Wybierając hosting dedykowany, można zatem liczyć na sprawne zarządzanie bezpieczeństwem, jednak niezbędne jest tutaj odpowiednie przeszkolenie kadry odpowiadającej za tę kwestię. Co więcej, serwer dedykowany umożliwia optymalizację poszczególnych funkcji względem specyficznych wymagań firmy i jej usług.
Zalety hostingu dedykowanego dla firm
Dedykowany hosting dla firm ma wiele innych zalet. W przypadku serwera dostępnego na wyłączność nie ma konieczności dzielenia zasobów pomiędzy różnymi przedsiębiorstwami – przy odpowiedniej konfiguracji będzie on zatem w stanie obsłużyć dość spory ruch. Wybierając oferty hostingu dedykowanego, warto zwrócić uwagę na zawarte w umowie zasady SLA, które opisują jego gwarantowaną dostępność oraz czas usunięcia ewentualnych awarii.
Co to jest serwer VPS?
Popularną alternatywą dla hostingu dedykowanego jest serwer VPS – co to właściwie jest? Rozwinięcie tego skrótu to „Virtual Private Server”, czyli „prywatny serwer wirtualny”. Takie rozwiązanie łączy pewne cechy serwerów dedykowanych i współdzielonych. Podobnie jak w przypadku tych pierwszych, klienci dysponują wydzielonymi zasobami na hostowanie własnych usług. Serwer wirtualny, na którym są one przechowywane, może być jednak wykorzystywany przez różnych użytkowników. Środowisko sieciowe tego typu jest dzielone na maszyny wirtualne, które funkcjonują niezależnie od siebie.
Jakie korzyści oferuje serwer VPS? Co to jest wirtualizacja? Główną zaletą jest znacznie niższy koszt niż w przypadku hostingu dedykowanego, a jednocześnie zachowanie większej sprawności niż przy użyciu serwerów współdzielonych. Wirtualizacja to z kolei tworzenie w obrębie jednego komputera innego, odizolowanego środowiska, które wykorzystuje zasoby głównego sprzętu.
Zalety i wady serwera VPS
Wiemy już, co to jest VPS – warto także porównać jego cechy z serwerem dedykowanym. Do zalet VPS zalicza się na pewno spory stopień niezależności od innych użytkowników korzystających z serwera. Każda z firm dysponuje własnymi, odrębnymi zasobami, dzięki czemu działania na innych maszynach nie wpływają na przepustowość i dostępność usług. Korzystając z VPS, można także w dość dowolny sposób zarządzać systemem.
W porównaniu z hostingiem dedykowanym serwer VPS wypada jednak znacznie gorzej pod względem wydajności. Sprawna obsługa tego rozwiązania wymaga także pewnej wiedzy technicznej – w większości przypadków wsparcie ze strony dostawcy usług jest dość ograniczone. Warto również pamiętać, że poziom bezpieczeństwa jest niższy niż w przypadku dedykowanego serwera.
Serwer w chmurze – rodzaje rozwiązań chmurowych dla firm
Chmura dla firm to usługa polegająca na udostępnianiu klientowi zasobów z dość dużej przestrzeni serwerowej, zazwyczaj przydziela się je w elastyczny sposób według zapotrzebowania poszczególnych użytkowników. Podmiot zamawiający ma do dyspozycji moc obliczeniową i przestrzeń dyskową, natomiast usługodawca zarządza sprzętem i całym środowiskiem sieciowym – najczęściej w ramach specjalistycznego Data Center. Serwer w chmurze to rozwiązanie, które wyróżnia się przede wszystkim skalowalnością, wygodną obsługą i brakiem konieczności zarządzania własną infrastrukturą.
Jedną z usług dostępnych w ramach ofert tego typu jest backup w chmurze dla firm. Kopie danych są przechowywane z zachowaniem wysokiego standardu zabezpieczeń, w miejscu chronionym zarówno wirtualnie, jak i fizycznie. Często stosuje się także backup z użyciem dwóch lub więcej urządzeń, które mogą być umieszczone w różnych lokalizacjach. Dzięki temu przedsiębiorca ma pewność, że informacje kluczowe dla funkcjonowania firmy są odpowiednio chronione przed awariami czy cyberprzestępstwami.
Praktyczne rozwiązania chmurowe dla firm pomagają także w pracy zdalnej. Za pośrednictwem serwera można udostępniać pliki, jak również przetwarzać inne informacje na temat pracowników czy klientów zgodnie z zasadami RODO. Serwer w chmurze to opcja, która stopniowo wypiera rozwiązania VPS i serwery dedykowane. Polska jest krajem, w którym coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na skorzystanie z usług w chmurze – serwery cloud znajdziemy między innymi w ofercie INEA.
Jaka chmura dla małej i średniej firmy?
Przedsiębiorcy często zastanawiają się, jaka chmura do małej firmy będzie najlepsza. Kluczowym aspektem jest cena, a także możliwość skalowania poszczególnych funkcji. Warto zwrócić uwagę również na możliwość skorzystania z opcji, takich jak kolokacja serwera – to rozwiązanie, które pozwala na czerpanie z możliwości Data Center wraz z hostowaniem własnych zasobów po stronie centrum danych. Chmura dla małej firmy powinna być także nadzorowana przez zespół specjalistów. Aby wirtualny serwer przyniósł realną korzyść dla firmy, warto postawić na usługi firm oferujących profesjonalną obsługę w modelu 24/7/365.
Zalety chmury dla firm
Rozwiązania chmurowe dla firm mają wiele zalet. Usługi tego typu są znacznie tańsze niż stworzenie własnego środowiska sieciowego. Jednocześnie nie musimy rezygnować ze ścisłej kontroli nad swoimi zasobami – taką możliwość zapewnia kolokacja serwera. Do zalet należy zaliczyć także dostęp do sporej mocy obliczeniowej i przestrzeni dyskowej, jak również sprawne zarządzanie backupami oraz wysoki poziom bezpieczeństwa.
Na jaki hosting i rodzaj serwera dla firm się zdecydować?
Hosting powinien być przede wszystkim dostosowany do potrzeb działalności. W niektórych przypadkach lepiej sprawdzi się dzierżawa serwera dedykowanego, z kolei w innych korzystniejszym wyjściem będą serwery w chmurze. Niezależnie od wybranego rodzaju, istotną kwestią jest zachowanie wymaganego poziomu bezpieczeństwa i ochrony danych, a także odpowiednia moc obliczeniowa i przestrzeń dyskowa. Nowoczesne firmy coraz częściej stawiają na chmurę ze względu na skalowalność, dostęp z każdego miejsca na świecie i sprawną obsługę aplikacji oraz plików.