5G – co to jest?
Technologia 5G to kolejny etap rozwoju telefonii komórkowej. Jest to standard opracowany według wytycznych ITU – Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego. Co ciekawe, testy 5G rozpoczęto już w 2016 roku, choć operatorzy mobilni zaczęli wprowadzać tę technologię dopiero 3 lata później. Co dokładnie oferuje telefonia mobilna piątej generacji? To przede wszystkim bardzo duża prędkość (potencjalnie nawet do 20 Gb/s) oraz niski ping (poniżej 5 ms).
Od technicznej strony sieci 5G funkcjonują w bardzo podobny sposób jak poprzednie generacje technologii mobilnych. Podstawą są tzw. komórki, czyli obszary geograficzne obsługiwane przez konkretne stacje bazowe. Dzięki temu użytkownik może pozostawać podłączony do sieci nawet w trakcie przemieszczania się – połączenie jest utrzymywane pomiędzy różnymi stacjami bazowymi, by zapewnić niezauważalne przejście od nadajnika do nadajnika. Sygnał jest przesyłany za pośrednictwem fal radiowych, które są transmitowane z określoną częstotliwością. Co istotne, częstotliwości muszą różnić się pomiędzy sąsiednimi stacjami, jednak mogą być ponownie wykorzystywane przez nadajniki położone dalej – to kluczowy element charakterystyki tej technologii, dzięki któremu telefonia może skutecznie oferować spory zasięg i przepustowość.
Czytaj również: Telefon służbowy dla pracownika – jakie cechy powinna mieć najlepsza telefonia komórkowa dla firm?
Różnica między 4G a 5G
Jednym z najważniejszych parametrów odróżniających kolejne generacje telefonii komórkowych jest zakres wykorzystywanych częstotliwości. Podczas gdy łączność 4G LTE jest realizowana przede wszystkim na falach od 700 do 3 500 MHz (w Polsce – pasma 800, 900, 1 800, 2 100 i 2 600 MHz), 5G dzieli się na trzy odrębne zakresy:
700 MHz (694–790 MHz) – w Europie obecnie trwa proces „odzyskiwania” tego pasma od telewizji naziemnej, która korzystała z tych częstotliwości, tzw. refarming;
3,6 GHz (3,4–3,8 GHz) – aktualnie jest to podstawa ofert polskich operatorów telefonii komórkowej;
26 GHz (24,25–27,5 GHz) – pasma milimetrowe, czasami określane jako „prawdziwe 5G”, obecnie niedostępne dla polskich operatorów ze względu na opóźnienia w aukcji pasm.
Warto w tym momencie zwrócić uwagę na parę istotnych cech transmisji z wykorzystaniem fal radiowych: większa częstotliwość oznacza możliwość szybszego przesyłania danych kosztem szybszej utraty siły sygnału. W efekcie zasięg sieci jest największy w przypadku pasma 700 MHz, choć użytkownicy mogą liczyć na stosunkowo małą prędkość. Nadajniki korzystające z tego zakresu mogą być postawione w sporej odległości od siebie, a ich głównym zadaniem będzie zapewnienie zasięgu dla mniej zaludnionych części kraju. „Środkowe” częstotliwości to pewien kompromis, który oferuje odpowiednią stabilność sieci i relatywnie dobry zasięg przy prędkości zauważalnie wyższej niż 4G LTE. Realne wdrożenie 5G wymaga jednak skutecznego wykorzystania pasm milimetrowych, dzięki którym telefonia dla firm oraz użytkowników prywatnych będzie mogła działać na najwyższych obrotach.
Wprowadzenie technologii 5G – co to oznacza dla użytkownika?
Z perspektywy użytkownika technologia 5G to przede wszystkim ogromny wzrost prędkości pobierania i wysyłania danych. Nawet załadowanie całego filmu może potencjalnie zajmować nie więcej niż kilka sekund, a wszystkie strony internetowe powinny wczytywać się błyskawicznie. Ogromnym atutem jest także wysoka stabilność sieci, której towarzyszy niski ping. Takie połączenie sprawia, że korzystanie ze smartfona będzie o wiele bardziej komfortowe, a dostęp do informacji oraz rozrywki – łatwiejszy niż kiedykolwiek.
Smartfon z 5G to jednak nie wszystko – nowa generacja telefonii mobilnej jest bardzo ważna także w kontekście Smart City. Czujniki IoT będą mogły komunikować się jeszcze szybciej i efektywniej, by zapewnić zupełnie nowe możliwości mieszkańcom inteligentnych miast. Co ciekawe, 5G może mieć pozytywny wpływ również na rozwiązania takie jak technologia VoIP – minimalne opóźnienia przesyłu w parze z dużą prędkością transferu to idealne połączenie dla telefonii internetowej. Kupując telefon stacjonarny dla firm, warto zwrócić uwagę na wsparcie dla takiego rozwiązania.
Komu można polecić sieć 5G?
To technologia, na której może skorzystać właściwie każdy. W największym stopniu zalety telefonii piątej generacji odczują osoby, które potrzebują błyskawicznego dostępu do sieci w trasie – możemy się spodziewać, że typowy abonament komórkowy dla firm już niedługo będzie opierać się głównie na 5G. Łączność z użyciem tej technologii może być również interesującą propozycją dla osób, które szukają sprawnego rozwiązania do domu i nie mogą skorzystać ze światłowodu.
Sieć 5G w Polsce i dostępność smartfonów
Jaki telefon komórkowy dla pracownika wybrać? Na co zwrócić uwagę, kupując telefon dla firmy? Ze względu na ogromne możliwości nowej technologii idealnym wyborem może okazać się smartfon z 5G. To opcja wspierana przez coraz więcej modeli od różnych producentów, dzięki czemu znalezienie odpowiedniego sprzętu nie powinno stanowić trudności. Telefon służbowy dla pracownika z 5G może być między innymi jedną z następujących propozycji:
Xiaomi Mi 10 Lite i 10T Lite – jedne z najtańszych modeli ze wsparciem dla 5G,
Samsung Galaxy S22 Ultra w wariancie 5G,
Xiaomi 12,
iPhone 13 5G,
Samsung Galaxy A52S.
To zaledwie ułamek całej listy dostępnych w Polsce smartfonów z 5G. Wymieniliśmy najpopularniejsze modele, które są chętnie wybierane przez użytkowników – nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by znaleźć inny telefon służbowy ze wsparciem dla sieci piątej generacji. Jak wygląda sytuacja sieci 5G w Polsce? Aktualnie już niemal każdy operator oferuje usługi z użyciem tej technologii, wykorzystując przede wszystkim współdzielenie częstotliwości z LTE. Również w INEA udostępniliśmy taką opcję – od 1 lipca 2022 roku nasi klienci mogą skorzystać z najnowszego standardu telefonii mobilnej.