Co to jest i jak działa światłowód?
Co to jest światłowód? Tego typu łącze to aktualnie najlepszy sposób na to, aby zapewnić swojej firmie dostęp do najszybszego Internetu. Jego wygląd przypomina ludzki włos. Jest wyjątkowo cienki, wykonany z włókna szklanego. Jak działa światłowód? Jego nazwa nie jest przypadkowa, ponieważ ten rodzaj łącza wykorzystuje wiązkę światła do transmisji danych. Za pomocą światłowodu w firmie można stworzyć bezpieczną sieć, dzięki której pracownicy będą mogli swobodnie wykonywać swoje obowiązki i szybko komunikować się między sobą.
W związku z tym, warto również dowiedzieć się, co to jest sieć komputerowa. Są to wszystkie urządzenia, nie tylko komputery, które są połączone ze sobą kanałami komunikacyjnymi, a także oprogramowaniem wykorzystywanym w Internecie. Pozwala to na znacznie łatwiejszą komunikację pomiędzy osobami pracującymi w sieci.
Jaki router do światłowodu firmowego wybrać?
Zastanawiając się, jaki router do światłowodu wybrać, warto mieć na uwadze to, aby decydować się wyłącznie na urządzenia o wysokiej jakości. W innym przypadku wybór może sprawić, że użytkownicy nie będą mogli skorzystać z pełnego potencjału łącza, ponieważ router ograniczy prędkość wysyłania i pobierania danych.
Dlatego kluczową kwestią jest to, jaką przepustowość oferuje dany router. Jednymi z najważniejszych cech, jakimi powinien się charakteryzować, są porty WAN i LAN, a także duża przepustowość – najlepiej 1 Gb/s. Kolejne dwa aspekty, to standard prędkości łączności Wi-Fi oraz spektrum zasięgu. W pierwszym przypadku warto rozpocząć swoje poszukiwania od modeli pracujących w standardzie Wi-Fi 5, oznaczanym również IEEE 802.11ac z przepustowością 300 mB/S + 867 mB/s w pasmach 2,4 oraz 5 GHz.
Internet symetryczny dla firm – cechy
Jakie cechy ma dobry Internet symetryczny dla firm? Łącze symetryczne zapewnia taką samą prędkość pobierania i wysyłania danych. Dzięki przemyślanej architekturze złącza przesyłany sygnał cechuje się jednocześnie stabilnością i dużą szybkością. Znaczącym atutem łącza światłowodowego jest również to, że może z powodzeniem służyć do różnych zastosowań – nie tylko pracy biurowej, ale także takich czynności, jak praca w chmurze czy przesyłanie plików o dużym rozmiarze w krótkim czasie. Znakomicie sprawdza się również w dostarczaniu sygnału telewizyjnego i telefonicznego.
Bezpieczeństwo i dodatkowa ochrona łącza
Decydując się na światłowód, warto także zadbać o ochronę. Bezpieczny Internet dla firm może być sposobem na to, aby oszczędzić wielu problemów, na przykład związanych z wykradaniem danych wrażliwych o pracownikach lub zainfekowania systemu groźnymi wirusami.
Podstawowymi rozwiązaniami są programy, które chronią użytkowników sieci przed wirusami, oprogramowaniem szpiegującym, atakami hakerów czy kradzieżą tożsamości. Skuteczną metodą zabezpieczenia łącza jest również ochrona ANTY-DDoS, która blokuje dostęp do usługi na zainfekowanym porcie i daje możliwość pracy na pozostałych, bez przerw w działalności firmy. Warto również zastanowić się nad połączeniem pakietu ochrony Internetu biurowego z zabezpieczeniem służbowych telefonów. Osoby korzystające z sieci za pośrednictwem urządzeń mobilnych mogą przez swoją nieostrożność przyczynić się do zainfekowania systemu.
Stabilność łącza internetowego
Od pewnego działania łącza internetowego zależy coraz więcej. Jest kluczowym narzędziem podczas pracy w chmurze, na przykład prowadzenia firmowych projektów, a także w trakcie wideokonferencji czy wysyłania i odbierania dużych plików.
Sieć w firmie, której działanie jest oparte na światłowodzie, może to wszystko zapewnić. Ten rodzaj łącza cechuje się największą stabilnością spośród dostępnych rozwiązań. To symetryczny Internet biznesowy sprawdzi się najlepiej w trakcie najważniejszych zadań wykonywanych w pracy, a także w kontakcie z klientami czy urzędami.
Szybkość wysyłania i pobierania danych
Oprócz stabilnego działania, ważną kwestią jest również szybkość wysyłania i pobierania danych. Internet biurowy powinien dawać pracownikom pełen zakres możliwości i umożliwiać zwiększenie pasma w trakcie trwania umowy. To kolejna cecha, którą można przypisać łączom światłowodowym.
Na rynku dostępne są dwie opcje: światłowód symetryczny i koncentryczny. Wybierając pomiędzy różnymi ofertami, warto zwrócić uwagę, którzy dostawcy Internetu dla firm zapewniają dostęp do pierwszego typu. Jak wskazuje nazwa, światłowód symetryczny zapewnia taką samą prędkość zarówno wysyłania, jak i pobierania danych. Takie rozwiązanie proponuje INEA, w której ofercie jest Internet symetryczny o prędkościach 300, 600 i 1000 Mb/s wraz z elastyczną opcją dostosowania łącza w czasie trwania umowy.
Możliwość poszerzania pasma
Skoro wiadomo już, co to jest światłowód, a także jaki router do światłowodu wybrać, warto także zwrócić uwagę na możliwość dopasowania oferty Internetu do potrzeb firmy. W miarę rozwoju biznesu zmienia się również zapotrzebowanie na narzędzia, wykorzystywane w firmie. Dlatego tak ważna jest elastyczność i możliwość zwiększania pasma w trakcie umowy, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości usług określonej gwarancją SLA. Takie rozwiązanie gwarantuje uzyskanie dowolnej przepustowości i stworzenie sieci zgodnej z potrzebami.
Stały monitoring sieci
Monitorowanie łącza pozwala sprawdzać, jak prezentuje się rzeczywiste zużycie transferu Internetu. To ważne w działaniu firmy, ponieważ pozwala uzyskać informacje, które aplikacje i programy potrzebują częstszego dostępu do sieci, a także jak podwyższyć poziom ich bezpieczeństwa. Stały monitoring pozwala wykryć podejrzany ruch w sieci wynikający na przykład z próby włamania do systemu lub pojawienia się wirusa. Dzięki wsparciu technicznemu dostępnemu 24/7/365, firma nie jest narażona na utratę danych i reputacji, a potencjalne awarie zostają szybko wykryte.
Wysoka jakość usług potwierdzona umową
Szybki Internet dla firmy to podstawa działania wielu przedsiębiorstw. Każdy dostawca, który go oferuje, powinien zagwarantować korzystną umowę, w której zostało jasno ujęte, za co płaci dane przedsiębiorstwo. Dzięki temu obie strony mają pewność, na jakich warunkach będzie odbywać się świadczenie usług. Można na to liczyć w przypadku dostawcy INEA, który wszystkie swoje usługi potwierdza przejrzyście skonstruowaną umową SLA na poziomie minimum 99%.
Stałe adresy IP
Stały adres IP może nadać dostawca, który uzyskał ich konkretną liczbę od NASK, czyli Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej. Jest to rozwiązanie bardzo korzystne dla firm. Dzięki temu można na przykład połączyć sieci dwóch przedsiębiorstw, zapewnić do nich dostęp osobom zatrudnionym, które akurat nie znajdują się w obrębie firmy, czy uruchomić serwer poczty elektronicznej. Te atuty nie wiążą się na szczęście z dużymi wydatkami, a stałe adresy IP pozwalają stworzyć podsieć zgodną z potrzebami firmy.
Internet światłowodowy to najczęściej wybierana przez przedsiębiorców technologia. Dzięki połączeniu stabilności i dużej prędkości, stałemu monitoringowi, możliwości dostosowania pasma do potrzeb firmy oraz gwarancji wysokiej jakości dostarczanej usługi, światłowód jest bezpiecznym narzędziem do każdego przedsiębiorstwa.