Krótka historia Internetu
Dziś Internet towarzyszy nam na każdym kroku – warto jednak pamiętać, że to wciąż stosunkowo młoda technologia, a pierwsze strony internetowe pojawiły się dopiero w latach 90. XX wieku. Prekursorem dzisiejszej sieci był uruchomiony w październiku 1969 roku ARPANET, który powstał na potrzeby wojska. Około 10 lat później rozpoczął się rozwój tzw. usenetu – systemu grup dyskusyjnych, który w dużej mierze przypominał obecne fora internetowe. Prawdziwy przełom nastąpił jednak w 1990 roku, gdy Tim Berners-Lee przedstawił swoją koncepcję World Wide Web. Niedługo później powstała też pierwsza strona WWW, która jest dostępna do dziś: to moment, w którym rozpoczyna się historia Internetu w jego obecnej formie.
Już dwa lata później liczba komputerów podłączonych do Internetu przekroczyła pierwszy milion, a w następnych latach powstało wiele znanych serwisów, które nadal działają – w tym Yahoo!, Google czy Wirtualna Polska. Pierwsza dekada XXI wieku to z kolei rozwój portali społecznościowych – Facebook powstał w 2004 roku, a YouTube rok później. To również okres rozpowszechnienia się technologii Wi-Fi i innych bezprzewodowych rozwiązań, takich jak Internet mobilny dla firm. W ostatnich latach obserwujemy z kolei jeszcze większy wzrost prędkości oferowanej m.in. przez sieć 5G czy światłowód dla firm, jak również rosnącą popularność usług w chmurze.
Warto na chwilę zatrzymać się przy propozycjach skierowanych do przedsiębiorstw – od początku istnienia Internetu to właśnie firmy korzystają z niego w największym stopniu. Jakie ciekawostki kryje Internet biznesowy?
Czytaj również: Jak bezpiecznie korzystać z Internetu w biznesie? Zasady bezpiecznego Internetu
10 mało znanych faktów o Internecie dla firm
1. Pierwszą polską firmą podłączoną do Internetu było warszawskie przedsiębiorstwo teleinformatyczne ATM, znane obecnie jako Atman.
2. Choć chmury obliczeniowe zyskały popularność w ostatnich latach, ich historia sięga niemal początku Internetu. Apple przedstawiło swoją koncepcję usług cloud już w 1993 roku, jednak faktyczne wdrożenie nastąpiło dopiero w 2002 – to wtedy Amazon uruchomił AWS.
3. Internet dla firm to często łącze symetryczne. Podczas gdy asymetryczne łącza spełniają potrzeby standardowych użytkowników, zrównanie prędkości wysyłania z tempem pobierania może być bardzo istotne dla przedsiębiorstw.
4. Bezpieczny Internet dla firm to podstawa – liczba ataków na przedsiębiorstwa w Polsce według różnych raportów stale rośnie. Warto sprawdzić ochronę ANTY- DDoS.
5. Średni koszt wycieku danych wg raportu IBM przekroczył już 4 mln dolarów.
6. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny w badaniu „Wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnych w jednostkach administracji publicznej, przedsiębiorstwach i gospodarstwach domowych w 2021 roku”, już 98,5% przedsiębiorstw w Polsce korzysta z Internetu.
7. Internet mobilny dla firm jest wykorzystywany przez 78,6% polskich przedsiębiorstw. GUS nie podaje jednak, jaką część z tej statystyki stanowi Internet bez limitu dla firm.
8. Warto przy tym pamiętać, że nielimitowany Internet dla firm to niejedyne wsparcie dla biznesu. Obecnie już 28,7% polskich przedsiębiorstw korzysta z usług cloud.
9. Zaledwie 10,7% firm może liczyć na prędkość równą lub wyższą niż 1 Gb/s. To parametry, które można bez problemu uzyskać ze światłowodem INEA.
10. Należy jednak mieć na uwadze, że światłowód dla firm to nie wszystko. Dla przedsiębiorstw, które potrzebują sposobów na skuteczne działanie w terenie, niezbędny będzie także Internet bezprzewodowy dla firm – również takie usługi można znaleźć w naszej ofercie.
Pierwsza strona internetowa
Minęło już ponad 30 lat, odkąd powstała pierwsza strona internetowa. Założył ją Tim-Berners Lee, odpowiedzialny również za opracowanie koncepcji WWW oraz języka HTML. Witryna nosi nazwę „The Project” i przedstawia podstawowe informacje na temat systemu World Wide Web. Nie znajdziemy tutaj jednak żadnych treści wizualnych – całość jest napisana w „surowym” kodzie HTML, ponieważ CSS powstał dopiero w 1994 roku. Witryna jest nadal hostowana na stronie CERN.
W Polsce z kolei pierwsza witryna powstała 20 października 1993 roku. Nosiła nazwę „Polish Home Page”, a jej autorem jest NASK – instytut badawczy odpowiedzialny również za utrzymanie domeny „.pl”.
Pierwszy film na YouTube
Choć portal YouTube powstał w lutym 2005 roku, pierwsze wideo zostało opublikowane ponad 2 miesiące później – dokładnie 23 kwietnia. Jego tytuł to „Me at the zoo”; 18-sekundowy klip przedstawia jednego z twórców serwisu, który odwiedza zoo w San Diego. Liczba wyświetleń wynosi już około 240 milionów.
Pierwszy dostawca Internetu w Polsce
Internet w Polsce był początkowo dostępny jedynie za pośrednictwem połączeń telefonicznych z dedykowanym numerem obsługiwanym przez Telekomunikację Polską. Pierwszym komercyjnym dostawcą był ATM – przedsiębiorstwo, które jest również pierwszą polską firmą podłączoną do sieci.
Siecioholizm – uzależnienie od Internetu
Internet oferuje ogromne korzyści, jednak może stanowić także poważne zagrożenie. Coraz groźniejszym zjawiskiem staje się siecioholizm, czyli uzależnienie od Internetu. Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne szacuje, że nawet 6% internautów cierpi na tę dolegliwość. Warto przy tym zwrócić uwagę także na niebezpieczeństwa związane z nadmiernym korzystaniem z portali społecznościowych, takich jak Facebook czy Instagram. Social media potrafią realnie zaburzyć rytm dobowy, a także wpłynąć na nasze umiejętności komunikacji w prawdziwym świecie.