Backdoor - czym jest i jak się przed nim ustrzec?
Na czym polega backdoor?
Backdoor to inaczej wirus tylnych drzwi, czyli tzw. furtka dla przestępców internetowych. Jakim rodzajem zagrożenia jest więc backdoor? Wirus to luka w zabezpieczeniach systemu komputerowego, która pozwala na ominięcie szyfrowania oraz mechanizmów uwierzytelniających. Backdoor tworzy punkt dostępowy do programu komputerowego, komputera, a nawet całej sieci lokalnej (np. przedsiębiorstwa), umożliwiając cyberprzestępcom przejęcie nad nimi pełnej kontroli.
Na czym polega backdoor? To wirus klasyfikowany jako trojan. Co ważne, ataki z jego udziałem są zwykle skierowane przeciwko konkretnym ofiarom. A ze względu na to, że nieuprawniony dostęp do komputera lub sieci jest bardzo trudny do wykrycia, hakerzy chętnie go wykorzystują.
W jaki sposób działa backdoor?
Hakerzy znają wiele sposobów na zainfekowanie systemu wirusem backdoor. Trojan może m.in. stanowić element kampanii phishingowej, być wbudowany w inne oprogramowanie lub stanowić osobny program. Zazwyczaj podszywa się pod atrakcyjną dla użytkownika aplikację, upodabniając się do zwykłego kodu. Następnie, po jej pobraniu, przeprowadza atak poprzez dodawanie wpisów do rejestru systemowego. Dzięki temu hakerzy mogą nawiązać anonimowe połączenie.
Co ciekawe, backdoor jest często tworzony przez producentów legalnego oprogramowania. Po co? Zyskują w ten sposób zdalny dostęp do systemu, co pozwala na:
● monitorowanie programu,
● wykonywanie aktualizacji,
● korektę błędów,
● przeprowadzanie testów.
Trojan backdoor może być również stworzony i wrzucony do systemu przez hakera, który włamuje się przez inną lukę w zabezpieczeniach.
Jakie szkody może wyrządzić backdoor?
Przejęcie kontroli nad urządzeniem lub siecią to jeden z poważniejszych skutków zainfekowania wirusem backdoor. Co robi jeszcze ten trojan? Dzięki niemu haker może m.in.:
● zyskać dostęp do firmowych plików,
● wykraść poufne dane i hasła,
● zainstalować złośliwe oprogramowanie,
● przejąć pocztę e-mail,
● wykonać zdalnie dowolne polecenie.
Wirus backdoor jest niesamowicie niebezpieczny. Warto przy tym mieć świadomość, że często jest skierowany przeciwko firmom. Dlaczego? Hakerzy zyskują za jego pomocą dostęp do wrażliwych danych i poufnych informacji, a następnie posuwają się do szantażu, grożąc ich opublikowaniem. Naraża to przedsiębiorstwo na poważne straty i szkody, a także wpływa negatywnie na wizerunek.
Backdoor – sposoby na uniknięcie zagrożenia
Jak rozpoznać atak hakerski z wykorzystaniem wirusa backdoor? Program może powodować m.in. samoistne wyłączanie się komputera oraz brak możliwości uruchomienia urządzenia. Na ekranie mogą też pojawiać się podejrzane komunikaty, a pliki zaczną się pobierać bez wiedzy użytkownika. Do dość oczywistych objawów należy również poruszanie się kursora bez korzystania z myszy.
Widząc powyższe symptomy, należy jak najszybciej pozbyć się trojana backdoor. Jak usunąć tego wirusa? Pierwsza zalecana czynność to wyłączenie programu zawierającego lukę w bezpieczeństwie, a następnie jego odinstalowanie. Trzeba też przeskanować system oprogramowaniem antywirusowym, zawierającym w bazie różne warianty wirusa backdoor.
Kluczowe jest również stosowanie odpowiednich zabezpieczeń, które pozwolą na uniknięcie zagrożenia. Ważne są tutaj korzystanie z legalnych systemów i oprogramowania oraz przeprowadzanie regularnych aktualizacji. Pomocne będą też mocne hasła dostępowe, a także stosowanie zasad bezpieczeństwa podczas korzystania z Internetu (np. pobieranie plików wyłącznie ze sprawdzonych źródeł).
Bezpieczna i szybka sieć dzięki INEA
Backdoor stanowi realne zagrożenie dla firmowych zasobów. Podobnych niebezpieczeństw jest znacznie więcej, dlatego warto stosować profesjonalne rozwiązania dopasowane do potrzeb Twojego biznesu. Znajdziesz je w INEA. Nasza propozycja to nie tylko superszybki Internet światłowodowy (z prędkością do 1000 Mb/s), ale również szyta na miarę oferta oraz skuteczne zabezpieczenia skierowane przeciwko najpopularniejszym zagrożeniom. Należy do nich m.in. usługa ANTY-DDoS, która wyeliminuje ryzyko masowej wysyłki niechcianych danych w przypadku stałego publicznego adresu IP. Jeśli chcesz maksymalnie zabezpieczyć przedsiębiorstwo, możesz też zdecydować się na outsourcing usług IT, który ochroni firmową sieć przed różnego rodzaju zagrożeniami. Skorzystaj z pomocy naszych doradców i otrzymaj ofertę idealnie dobraną do Twoich oczekiwań.