Co to znaczy web services?
W przypadku pojęcia web services – lub „usług internetowych” – możemy spotkać się z dwoma różnymi definicjami. Usługi sieciowe mogą zatem oznaczać:
- usługi dostępu do Internetu – w tym sieć 5G, Internet mobilny dla firm czy światłowód dla firm;
- ogół serwisów i funkcjonalności online obejmujących m.in. sieci społecznościowe, różnego rodzaju strony internetowe, pocztę e-mail czy rozwiązania wspierające pracę zdalną.
Liczba usług mieszczących się w ramach tej drugiej definicji jest obecnie naprawdę ogromna. Prawie każdy proces, który kiedyś wymagał zupełnie innego podejścia, ma już swój wirtualny odpowiednik, a możliwości Internetu pozwoliły na utworzenie także całkowicie nowych usług. Żadna z nich nie może jednak działać bez odpowiedniego łącza, które pozwoli czerpać z ich pełnego potencjału.
Czytaj również: Szkolenia online w firmie – jakie narzędzia wybrać do organizacji i przeprowadzenia kursów?
Jakie są przydatne usługi internetowe?
Przyjmując pierwszą definicję usług internetowych, możemy wyróżnić przede wszystkim dwie grupy – połączenia przewodowe (m.in. światłowody czy łącza DSL) oraz bezprzewodowe (Internet radiowy, sieci GSM oraz połączenia satelitarne). Wszystkie z tego typu usług mogą sprawdzić się w różnych sytuacjach. Obecnie bardzo dużą popularnością cieszy się technologia światłowodowa, która pozwala na osiągnięcie bardzo dużych prędkości (nawet 1 Gb/s) przy zachowaniu niskiego pingu i wysokiej stabilności łącza. Niektórzy operatorzy, tacy jak m.in. INEA, oferują również symetryczne połączenia tego typu, które umożliwiają przesył danych z tą samą przepustowością zarówno przy downloadzie, jak i uploadzie. Takie rozwiązanie doskonale sprawdzi się jako Internet dla firm, które w swoim codziennym działaniu potrzebują sposobu na sprawne przesyłanie dużych plików.
Na uwagę zasługuje również Internet bezprzewodowy – dla firm jest to idealny wybór pod względem wygody i elastyczności w opracowaniu biurowej sieci. Warto przy tym podkreślić, że połączenia przewodowe cechują się wyższym poziomem bezpieczeństwa. Nie oznacza to jednak, że łączność bezprzewodowa oznacza zrezygnowanie z ochrony danych – wystarczy skorzystać z odpowiednich rozwiązań, które wspierają przedsiębiorstwa na tym polu.
Jakie są zalety usług internetowych?
Wśród największych korzyści płynących z wykorzystania usług internetowych z pewnością znajduje się możliwość sprawniejszej obsługi wielu procesów. Sporo czynności może odbywać się z wielokrotnie większą wydajnością, wykorzystując przetwarzanie danych online. To również sposób na zmaksymalizowanie efektywności komunikacji – nawet wtedy, gdy potrzebne jest połączenie z zupełnie inną częścią świata. W przypadku firm kluczowe znaczenie ma obecnie wsparcie dla pracy zdalnej: Internet biznesowy musi odpowiednio wspierać programy do wideokonferencji i inne aplikacje służące do współpracy na odległość.
Dla użytkowników prywatnych Internet jest z kolei bramą do praktycznie nieograniczonej rozrywki – serwisów streamingowych, portali na dowolny temat czy różnego rodzaju gier. To również szybki, wygodny i skuteczny sposób promowania swojej marki, przez co usługi internetowe mają ogromne znaczenie w świecie marketingu.
Wyzwania dla usług internetowych
Usługi internetowe wiążą się jednak także z pewnymi wyzwaniami, które jeszcze kilkanaście lat temu nie wpływały na świat biznesu. Ochrona danych – zarówno osobowych, jak i firmowych – ma ogromne znaczenie ze względu na unikatowe zagrożenia obecne w sieci. Praktycznie każda technologia związana z Internetem opiera się na stałym przesyłaniu danych pomiędzy użytkownikami, serwerami i urządzeniami, przez co konieczne są rozwiązania umożliwiające dostęp z wielu miejsc w tym samym czasie. To jednak wiąże się jednocześnie ze zwiększonymi możliwościami dla hakerów i cyberprzestępców, którzy mogą w stosunkowo łatwy sposób uzyskać dostęp do informacji. Straty finansowe, kradzież tożsamości, przerwy w dostępie do usług – tego typu sytuacje stają się coraz częstsze wraz z rozwojem usług sieciowych, co prowadzi do konieczności stałego rozwoju zabezpieczeń.
Istnieje również szereg zagrożeń, które bezpośrednio dotykają twórców. Plagiat, piractwo czy kradzież własności intelektualnej online to przestępstwa, które są stosunkowo ciężkie do wykrycia, przez co mogą prowadzić do różnego rodzaju strat wizerunkowych i finansowych. Warto także podkreślić wciąż nie do końca zbadaną rolę Internetu w kontaktach międzyludzkich. Ostatnie miesiące na rynku pracy pokazały, że wiele osób ma spore problemy na przykład przy wykonywaniu obowiązków zawodowych w trybie home office. Mimo wszystko pozytywny wpływ Internetu można zauważyć zarówno w wielu aspektach codziennego życia, jak i w licznych branżach, które mogą działać z większą efektywnością niż kiedykolwiek wcześniej.
Popularne usługi internetowe
Wśród rozwiązań skierowanych do przedsiębiorstw warto zwrócić uwagę przede wszystkim na Internet dla firm bez limitu. Ograniczenia w transmisji danych mogą skutecznie utrudnić oferowanie usług czy kontakt z klientami, powodując niespodziewane przestoje w momencie, gdy dotrzemy do limitu gigabajtów. Jeśli zatem chcemy zapewnić pracownikom pełne wsparcie w każdej sytuacji, przydatny z pewnością będzie mobilny Internet bez limitu dla firm – takie rozwiązanie pozwoli zachować ciągłość i sprawność działania nawet w podróży czy w trakcie pracy zdalnej.
Nielimitowany Internet dla firm to jednak nie wszystko. Obecnie na znaczeniu zyskują rozwiązania, które zwiększają bezpieczeństwo w sieci – na przykład specjalna ochrona ANTY-DDoS czy technologia VPN. W ostatnich latach aktywność hakerów znacząco wzrosła, co zmusza zarówno pracodawców, jak i użytkowników prywatnych do skorzystania z dodatkowych zabezpieczeń.