Chmura dla firm – ile przedsiębiorstw korzysta z takiego rozwiązania?
Według tegorocznego raportu „State of the Cloud” opublikowanego przez firmę Flexera już ponad 90% ankietowanych przedsiębiorstw z całego świata korzysta w jakikolwiek sposób z usług cloud. W Polsce chmura dla firm jest wykorzystywana przez 59% przedsiębiorstw – takie informacje możemy znaleźć w raporcie opracowanym przez OVHcloud we współpracy z Intelem. Choć wdrażanie takich rozwiązań nad Wisłą idzie nieco wolniej niż w niektórych innych państwach, z roku na rok odnotowuje się istotny wzrost: w 2020 roku wartość ta wynosiła jedynie 52%.
Na przyspieszenie cyfrowej transformacji wpłynęły między innymi zmiany w organizacji pracy związane z pandemią. Do tego dochodzi rosnące zagrożenie ze strony hakerów – wiele organizacji decydujących się na usługi cloud podaje zwiększony poziom bezpieczeństwa jako jeden z głównych powodów. Mimo tego spora część polskich firm nadal korzysta z własnej infrastruktury. Warto przy tym zaznaczyć, że w obliczu coraz bardziej zaawansowanych rozwiązań informatycznych utrzymanie swojej serwerowni nieustannie staje się droższe. Profesjonalne Data Center ze specjalistyczną obsługą pozwala jednak znacząco ograniczyć koszty, zwiększając przy tym możliwości dostępne dla firmy.
Czytaj więcej: Serwer dedykowany, VPS czy chmura – czym się różnią i jaką usługę wybrać dla firmy?
Wsparcie dla analizy big data
Zarówno mniejsze, jak i większe firmy nieustannie generują różnego rodzaju dane, a ich skala w przypadku największych przedsiębiorstw jest ogromna. W związku z tym powstał nawet zupełnie nowy termin – „big data” – który ma obecnie spore znaczenie dla całej branży IT. Analiza danych pozwala podejmować znacznie lepsze decyzje biznesowe i sprawnie obsłużyć wiele różnych procesów, jednak do jej przeprowadzenia niezbędne jest odpowiednie zaplecze techniczne.
Niewiele firm jest w stanie skutecznie zarządzać analizą big data, a w wielu przypadkach problem może stanowić już samo znalezienie przestrzeni dyskowej na ciągle generowane dane. Systemy wykorzystywane w tym celu muszą być oparte na najnowszych i najwydajniejszych rozwiązaniach. To z kolei wymaga bardzo dużych inwestycji w infrastrukturę – zamiast tego można skorzystać z systemów cloud. Outsourcing usług Data Center pozwala znacząco ograniczyć koszty utrzymania i obsługi infrastruktury, jednocześnie zapewniając rewelacyjny poziom wydajności. Kolejną ważną kwestią jest spora przestrzeń dyskowa, która będzie dostępna w każdym momencie z dowolnego miejsca na świecie – aby pobrać lub zapisać dane w chmurze, wystarczy połączenie z Internetem.
Najwyższy poziom bezpieczeństwa i sprawne odtwarzanie awaryjne
Chmura dla firm to świetne rozwiązanie pod względem ochrony danych. Wszystkie pliki są przechowywane w bezpiecznej lokalizacji, a przesył informacji odbywa się wyłącznie w zaszyfrowanej formie. Dla większości firm najistotniejszą usługą cloud będzie backup w chmurze.
Chcąc wykonać solidny backup, warto trzymać się zasady „3–2–1”. Co to oznacza? Takie podejście zakłada wykonanie kopii w trzech egzemplarzach, które będą umieszczone na dwóch różnych nośnikach lub przechowywane z użyciem dwóch różnych technologii. Jedna kopia zapasowa powinna natomiast znaleźć się poza fizyczną siedzibą firmy – w ten sposób awarie czy ataki skierowane na tę lokalizację nie doprowadzą do całkowitej utraty danych. Najprostszą metodą, by zrealizować tę regułę, jest właśnie backup danych w chmurze. Firmy oferujące takie rozwiązania skupiają się także na umożliwieniu jak najszybszego odtworzenia zasobów. Co więcej, Data Center zazwyczaj oferują całodobowy monitoring i wsparcie 24/7/365 dostępne w każdym momencie.
Skalowalność, elastyczność i sprawna obsługa pracy zdalnej
Zasoby w chmurze mogą być bez problemu skalowane, by dopasować się zarówno do zwiększenia, jak i zmniejszenia potrzeb przedsiębiorstwa. To kolejny czynnik, dzięki któremu chmura dla firm jest bardzo wygodnym i opłacalnym rozwiązaniem – przy własnej infrastrukturze niezbędna byłaby dość znacząca inwestycja w nowe urządzenia, a często także rozbudowanie placówki firmy. Do tego dochodzi fakt, że wszystkie usługi cloud są z definicji dostępne online, dzięki czemu pracownicy mogą zyskać dostęp do zasobów z dowolnego miejsca. Ten czynnik stał się jeszcze istotniejszy w dobie pandemii – outsourcing usług Data Center pozwolił wielu przedsiębiorcom sprawnie przejść na tryb pracy zdalnej lub hybrydowej.
Jedną z usług dostępnych w ramach Data Center jest także kolokacja serwerów. Na czym to polega? To połączenie własnej infrastruktury z możliwościami centrum przetwarzania danych – klient wynajmuje część Data Center i powierza opiekę nad serwerami dostawcy tego typu usług. Kolokacja pozwala znacząco ograniczyć koszty obsługi i zapewnić najwyższy poziom dostępności wraz z bieżącą obsługą techniczną najwyższej klasy.
Opłacalność
Outsourcing usług IT to najlepsza metoda na ograniczenie kosztów związanych z utrzymaniem własnej kadry i infrastruktury. Wyspecjalizowani pracownicy Data Center są w stanie z maksymalną sprawnością obsłużyć zasoby wykorzystywane przez klientów – bez względu na skalę. Dzięki temu takie rozwiązanie będzie opłacalne zarówno dla małych, jak i dużych firm.
Usługi w ramach Data Center – oferta firmy INEA
Z rozwiązań tego typu możemy skorzystać również nad Wisłą – jedno z najbardziej zaawansowanych Data Center w Polsce jest utrzymywane przez poznańską firmę INEA. Oto niektóre usługi, które znajdziemy w ofercie:
CloudPro – chmura dla firm w modelu IaaS, która zapewnia dostęp do sporej przestrzeni dyskowej i mocy obliczeniowej;
Backup CloudPro – wykonywanie kopii zapasowych w ramach chmury CloudPro;
Backup Cloud Connect – usługa dla klientów Veeam, która pozwala tworzyć backupy we własnej lokalizacji i przesyłać je do centrum przetwarzania danych INEA;
kolokacja usług Data Center – dostęp do zaawansowanej infrastruktury teleinformatycznej, która pozwoli sprawnie obsłużyć firmowe serwery;
rozwiązania projektowe dostosowane do potrzeb konkretnej firmy lub organizacji.